
Кількість маніпуляцій в телеграм-каналах представників окупаційної влади минулого тижня знову зросла через активізацію військових дій на Донецькому та Запорізькому напрямку, обстріл КАБами українських міст, обмінах військовослужбовців та висміюванням Зеленського на міжнародній арені.
Минулого тижня неправдива риторика про ЗСУ склала 37% від усієї кількості фейків. При цьому, в дописах вкрай рідко використовують офіційну назву армії – Збройні Сили України, таким чином, очевидно, цілеспрямовано ігноруючи факт існування як незалежної української держави, так і наявності у неї офіційної армії, яка наразі виконує свою основну функцію: захищає країну від вторгнення російських агресорів. Щодо якісного аналізу, то за тиждень в топі повідомлень з фейками та маніпуляціями вийшли звинувачення захисників України у нацизмі, зокрема, «азовців»; поширення повідомлень про велику кількість загиблих українських воїнів; історії про те, що український художник Микита Соловій вирощує полуницю на могилах загиблих українських військових і продає її та поширення сумнівного соціологічного опитування, де більшість американців виступають проти надання військової допомоги Україні.
Збройні сили України на каналах окупантів і колаборантів продовжують демонізувати, українських військовослужбовців називають не інакше як «бойовики Зеленського», «Збройні формування України», «українські терористи», «карателі», «бандерофашисти».
Вже котрий тиждень пропаганда також маніпулює на темі здійснення воєнних злочинів в Курській області.
Окрема велика кількість фейків та маніпуляцій стосувалася використання російської мови в Україні, сплеском захворюваністю СНІД та заангажованих представниках МАГАТЕ
За період моніторингу майже не змінилася і картина головних маніпуляторів і фейкометів регіону. Цього тижня лідером з маніпуляцій став однойменний телеграм-канал «Токмак Сегодня» з 20% маніпуляцій. На другому місці канал колаборанта, що тепер іменує себе так званим головою Координаційної ради з інтеграції нових регіонів при АП РФ Володимира Рогова. На його однойменному каналі було зафіксовано 19% маніпуляцій від загальної кількості контенту. Третю сходинку з невеличким відривом в 17% маніпуляцій від загальної кількості дописів посідає окупаційний телеграм-канал «Запорожский Вестник». Продовжували продукувати маніпуляції в кожному десятому матеріалі «Евгений Балицкий» и «Администрация города Мелитополь»
Абсолютним лідером з фейків цього тижня також став окупаційний телеграм-канал «Токмак Сегодня». Він отримав статус головного розповсюджувача фейків щодо просування ідеології росії та фейки щодо діяльності ЗСУ – всього трохи понад 14% дописів у нього були фейковими. Телеграм-канал Євгенія Балицького опублікував 10% фейків, а «Мелитопольская районная администрация» – 6%. Ще 4% фейків зафіксували на каналі «Запорожский Вестник».
Всього ж в телеграм-каналах було виявлено 50 маніпуляцій (або 10%) і 15 фейків (3%) від загальної кількості дописів в телеграм-каналах). Такими стали результати моніторингу 10 телеграм-каналів колаборантів, які розповсюджують інформацію на і щодо тимчасово окупованих територій Запорізької області.
Фейк про українського фермера, що вирощує продукцію на могилах українських захисників
Російські пропагандисти поширюють відео про нібито «українського художника Микиту Соловія», який, за їхніми словами, вирощує полуницю на могилах загиблих українських військових і продає її.
Так, відеоролик з цією історією розмістив окупаційний телеграм-канал «Токмак Сегодня» з наступною цитатою: «Моя мрія – перетворити всі сотні тисяч могил бійців ЗСУ на плантації, щоб назавжди знімити уявлення про кладовище. У проєкті Солов'я бере участь вже близько 400 могил»
У відео стверджується, що ця ініціатива діє з початку повномасштабного вторгнення, а кошти від продажу (по 100 доларів за 100 грамів) йдуть на підтримку ЗСУ. У відео також наводиться сфальсифікована «цитата» про те, що його «мрія – перетворити сотні тисяч могил на полуничні плантації».
Це цинічний фейк, створений за допомогою випадкових кадрів із відкритих джерел. Пропагандисти взяли за основу реальну історію українського фермера, повністю її спотворивши.
Що не так із цим відео?
Фальсифікація кадрів
На першому кадрі ролика використано фото з Личаківського кладовища у Львові під час Дня всіх святих (1 листопада 2022 року). Оригінал цього знімка є у фотобанку українського агентства «УНІАН».
Невідповідність контенту
Ще один кадр узято з російського сайту про будівництво парканів, що не має жодного стосунку до історії про вирощування полуниці.
Маніпуляція іменами та фактами
Відсутні будь-які підтвердження існування «Микити Соловія» та його діяльності. Однак існує справжня історія Дмитра Солов’я – колишнього викладача сольного співу, який нині служить у ЗСУ і разом із дружиною протягом 15 років займається вирощуванням полуниці на Хмельниччині. Його господарство знаходиться на звичайній земельній ділянці, а не на «могилах військових», як стверджує роспропаганда.
Яка мета цього фейку?
Формування викривленого образу українців – нібито вони втрачають здоровий глузд через війну.
Посилення маніпуляцій про «величезні втрати» ЗСУ – щоб деморалізувати українське суспільство та посіяти зневіру.
Цей матеріал є черговим прикладом того, як пропагандисти використовують реальні історії, але підмінюють факти задля своїх деструктивних наративів.
Маніпуляції щодо опитування YouGov про допомогу Україні
Окупаційні та пропагандистські медіа та телеграм-канали поширюють маніпулятивну інформацію щодо соціологічного опитування, де більшість американців виступають проти надання військової допомоги Україні.
Так, відповідну інформацію опублікував окупаційний телеграм-канал «Токмак Сегодня».
«Свежий опрос в YouGov в США. Большинство, хоть и с маленьким перевесом, за то, чтобы США НЕ отправляли вооружение Украине. Вероятно, демократы назвали бы большинство американцев «российскими агентами», поскольку народ больше не считаем разумным отправлять Украине оружие на миллиарды долларов», – зазначає телеграм-канал
Як доказ використовується скрін зі сфальсифікованим зображенням, нібито взятим з опитування YouGov та CBS News.
Оригінальне опитування, опубліковане CBS News, свідчить про протилежне: більшість американців підтримують допомогу Україні. Зокрема:
- 53% респондентів підтримують надання військової допомоги Україні;
- 47% виступають проти.
Фейкове зображення, яке поширюють маніпулятори, не відповідає реальним даним опитування. Воно або навмисно відредаговане, або створене без прив’язки до справжніх досліджень.
Фейк про канадського підполковника, що загинув у результаті російського удару в Україні
Російськомовні медіа та Telegram-канали поширили інформацію про канадський офіс, який став жертвою удару російських бомб в Україні. Ми перевірили, наскільки коректна ця інформація.
Як повідомляється в публікаціях на окупаційних телеграм-каналах «Токмак Сегодня» та «Запорожский Вестник» наприкінці минулого року загинув підполковник Кент Міллер. Він служив в штабі головного командування об'єднаними силами НАТО в Європі та нібито займався безпосереднім навчанням українських інженерних військ.
«Очередная легализация потерь подоспела. В Канаде якобы погиб подполковник штаба верховного главнокомандующего объединенными силами НАТО в Европе Кент Миллер. Где-то в горах, угу. Причем сообщила об этом почему-то Объединенная оперативная группа ВС Канады на Украине», – зазначає телеграм-канал Zergulio.
В публікації зазначається, що насправді він загинув в районі українських Сум, куди в день смерті канадця нібито було випущено кілька авіабомб ФАБ-1500, які потрапили за неназваним місцем дислокації іноземних офіцерів.
Дійсно, 27 грудня на офіційній сторінці міністерства національної оборони Канади з'явилося повідомлення від імені Об'єднаної оперативної групи ЗС Канади в Україні про смерть підполковника Кента Міллера. Канадський офіцер служив у штабі Верховного головнокомандувача ОЗС НАТО в Європі в Касто (Бельгія) в рамках місії «Операція Unifier» і помер від медичних ускладнень. Щобільше, в заголовку смерть названа неоперативною, тобто не під час бойових дій.
Таким чином, у першоджерелі новини прямо сказано, що смерть Міллера настала поза службою внаслідок медичних обставин, а місцем смерті названо Бельгію.
У російськомовних публікаціях наголошується, що місія «Операція Unifier» займалася підготовкою українських бійців до бойових дій проти російських військ. Справді, ця ініціатива канадських збройних сил щодо військової підготовки, професіоналізації та нарощування потенціалу на підтримку України стартувала у 2015 році на прохання українського уряду після анексії Криму. 26 січня 2022 року, коли російська армія різко збільшила чисельність військового контингенту біля українських кордонів, «Операцію Unifier» було розширено та продовжено. Проте вже 12 лютого 2024 року навчальні операції було припинено, і розпочалося виведення персоналу місії за межі України, що пояснювалося вимогами безпеки в очікуванні російського вторгнення. З того часу місія займається підготовкою українських офіцерів, військових інженерів, танкістів та медиків у Великій Британії, Латвії та Польщі, але не в самій країні.
В електронній книзі спогадів та співчуттів від рідних та близьких Кента Міллера немає жодних натяків на те, що він загинув у зоні конфлікту. Там також згадується Бельгія.
Ми не знайшли ознак поширення інформації про «бойову» загибель Міллера на незалежних ресурсах та джерелах. Як правило, цю інформацію розповсюджували проросійські облікові записи різними мовами. Крім того, важливий елемент цієї новини — про влучення російської бомби до місця дислокації іноземних фахівців чи то під Сумами, чи то у Харкові — не підтверджено незалежними авторитетними джерелами.
Таким чином немає серйозних підстав стверджувати, що підполковник Кент Міллер загинув в Україні. Наратив про часту загибель в Україні іноземних найманців та інструкторів характерний для російської пропаганди.
Джерело: 061.ua