
Протягом досліджуваного тижня на каналах окупантів трохи зменшилася кількість маніпуляцій та фейків, проте в топі так само залишається на першому місці фейки та маніпуляції навколо мобілізації та дій ТЦК, відсутність обмінів полоненими саме через небажання української сторони та висміювання американськими журналістами України та її мешканців.
Серед неправдивих дописів також залишається дезінформація щодо успішної ліквідації військових цілей силами російської армії, боргах Зеленського перед Заходом та перекладанням відповідальності за вбивство цивільних людей та пошкодження житлових об’єктів на українські сили ППО. Крім того, окупанти знову брехали про захоплення нових територій, заклики покинути військовослужбовців ЗСУ свої частини, а також поширювали маніпуляції навколо політичної ситуації в Румунії.
Кожен третій фейк від загальної кількості дописів, які розповсюджували телеграм-канали колаборантів і окупантів в Запорізькій області, стосувався дій української армії та українських спецслужб – обстрілах підстанцій та небезпеках навколо ЗАЕС; українські спецслужби вели підготовку бойовиків на території Близького Сходу. Демонізація ЗСУ також продовжує залишатися в топі повідомлень, які тиражують в проросійських телеграм-каналах і пропагандистських російських медіа. Українська армія і її дії залишаються базовим подразником агрегатора маячні для окупантів.
Разом з тим, цього тижня помітно побільшало фейків, пов'язаних з дискредитацією України та її найвищих посадових осіб, зокрема історія тим, що в ТЦК використовують схему викрадання чоловіків для подальшого викупу родичами з метою уникнення їх відряджання на фронт, а також поширення публікацій із затримання агентів так званого “ЗЕрейху”, які співпрацюють з українськими спецслужбами та маніпуляції навколо мирних перемовин.
Також високий показник брехні – 14% стосувався дій російської армії – завдання ударів по штабам СБУ та ГУР, знищення військової техніки та інфраструктурних об’єктів на території України та багато іншого. Ще 12% фейків стосувалися відсутності підтримки заходу та міжнародною тематикою. Ще 2-6% фейків припало на соціальну тематику, економіку, мобілізацію та просування ідеології Росії.
За тиждень майже не змінилася картина головних маніпуляторів і фейкометів регіону. Протягом тижня лідером з маніпуляцій продовжує залишатися телеграм-канал “Токмак Сегодня” з 35% маніпулятивних дописів, телеграм-канал окупаційного губернатора Євгена Балицького з 20% маніпуляцій. На третьому місці опинився канал так званого колаборанта-блогера, що отримав посаду очільника комісії з питань «суверенітету, патріотичних проєктів та підтримки ветеранів громадської палати РФ» Володимира Рогова з 17% неправдивої інформації від загальної кількості контенту. Канал «Запорожский Вестник» цього тижня опублікував 14% дописів, які містили маніпуляції. В окупаційному каналі «Наш Энергодар» 13% з усіх дописів містили маніпуляції.
Продовжують залишатися маніпуляторами та телеграм-канали та “Бердянск Атуально” та “Днепрорудный Сегодня” (по 6% дописів були маніпулятивними).
Абсолютним лідером з фейків цього тижня став телеграм-канал «Бердянск Актуально». Він отримав статус головного розповсюджувача фейків щодо просування ідеології Росії, а також були присутні фейки щодо ЗСУ, мобілізації, діяльності російської армії та соціальної тематики – понад 5% дописів у нього були фейковими. Телеграм-канал «Токмак Сегодня» опублікував на своєму каналі 4% фейків, а «Владимир Рогов»– 3%. На каналі «Запорожский Вестник» загалом 2% фейків. Ще 5 каналів на диво цього тижня взагалі були без фейків – «Администрация Города Мелитополь», «Типичная Акимовка» и «Мелитопольская районная администрация», “Днепрорудный Сегодня”, “Евгений Балицкий”.
Всього ж телеграм-каналах було виявлено 45 маніпуляцій (або 10%) і 7 фейків (2%) від загальної кількості дописів в телеграм-каналах), це на 4% менше, ніж минулого тижня. Такими стали результати моніторингу 10 телеграм-каналів колаборантів, які розповсюджують інформацію на і щодо тимчасово окупованих територій Запорізької області.
Фейк про відмову України від обміну полоненими
Російські медіа та окупаційні телеграм-канали поширюють фейкову інформацію про відмову України від обміну полоненими.
Так, окупаційний телеграм-канал «Бердянск Актуально» опублікував допис, де стверджується про те, що українська сторона нібито продовжує тягнути з російсько-українським обміном полоненими і не погоджується забрати українських військовослужбовців, яких понад рік утримують на території РФ.
«Украинская сторона снова саботирует обменный процесс. Киев сосредоточен только на обмене боевиков распиаренных нацистских батальонов и иностранных наемников. Военнослужащие обычных подразделений ВСУ украинским властям не интересны. На сегодняшний день Россия готова передать Украине более 600 военнопленных, но Украина отказывается их забирать», – написав телеграм-канал.
У Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки спростували цей фейк пропагандистів щодо обміну полоненими.
Український омбудсман Дмитро Лубінець спростував ці закиди і підкреслив, що Україна готова забрати усіх своїх громадян з полону і незаконного утримання:
“Україна не затягує і не затягувала зі здійсненням обмінів, а навпаки заявила про готовність до репатріації тяжкопоранених і тяжкохворих полонених, створивши змішану медичну комісію. А сторона, яка дійсно не зацікавлена у поверненні та реалізації обмінів, досі ігнорує створення такої комісії!”, – сказав він.
Також Лубінець зазначив, що російські методи залишаються незмінними й цинічними щодо тих людей, які чекають на повернення захисників додому.
Фейк про західних ведучих, які не хочуть більше обговорювати Україну
Окупаційні та російські телеграм – канали поширюють ролик, у якому ведуча випуску новин, не помітивши, що мікрофон уже включений, сказала, що застрелиться, якщо їй доведеться знову обговорювати ситуацію в Україні.
Так, окупаційний телеграм-канал «Запорожский Вестник» поширює 18-секундний ролик, де зафільмований нібито початок випуску новин. Поки в ефірі йде заставка, на тлі музики чути голос ведучої за кадром: «Клянуся, якщо ми сьогодні знову говоритимемо про Україну, я, на **й, застрелюсь».
«По интернету разлетается видео, где ведущая программы Business Today Мишель Флори думала, что микрофон выключен во время заставки, но немного ошиблась. Тема Украины все больше достает всех…. Уже этого никто даже не скрывает», – говорится в сообщении телеграм-канала.
Мішель Флері — американська журналістка та телеведуча. Вже понад десять років вона працює діловим кореспондентом ВВС у Нью-Йорку й іноді веде щоденну програму Business Today — NYSE Opening Bell про новини бізнесу. Саме фрагмент цієї передачі використаний у ролику, що завірусився в окупаційних телеграм-каналах
За допомогою зворотного пошуку за зображеннями ми знайшли оригінал випуску Business Today. Він вийшов в ефір 7 травня 2024 року і в той же день був викладений на YouTube, а перші півтори хвилини випуску Флері опублікувала на своїй сторінці в X. Повністю збігається не тільки одяг і зачіска ведучої, а й текст, який вона вимовляє, вказаний у правому нижньому кутку екрана час, а також заголовок новини, що з'являється в титрах «Китай підозрюється у зламі системи розрахунку заробітної плати Збройних сил Великобританії».
Однак між двома відео є суттєва відмінність. У ролику, який розповсюджують telegram-канали, Флері з'являється на екрані після шестисекундної заставки, під час якої за кадром звучить репліка про Україну. Завдяки цьому створюється враження, що ведуча не була готова до того, що мікрофон може бути включений до того, як запрацює камера. При цьому у повній версії жодної репліки про Україну під час заставки не чути, хоча вже за кадром ведуча починає працювати: між заставкою та включенням камери вона анонсує новини, які обговорюватимуться у передачі. Ця частина в відео, що завірусилося, була вирізана.
Таким чином, ролик в окупаційному телеграм-каналі зроблений на основі реального випуску програми BBC, який був показаний в ефірі ще в травні. При цьому відео було відредаговано, а закадрова репліка про Україну, ймовірно, згенерована за допомогою нейромереж та згодом додана до звукової доріжки. Цієї репліки немає в жодному з доступних записів передачі, і її не обговорювали на Reddit, хоча автори Telegram-каналів посилаються саме на цей сайт як джерело відео.
Фейк про співробітників ТЦК, що викрадають людей та вимагають родичів заплатити викуп
Цього тижня окупаційні телеграм-канали поширили повідомлення про співробітників ТЦК, що вимагають сплатити гроші, аби людина могла уникнути смерті на фронті чи у в’язниці.
На підтвердження цих слів окупаційний телеграм-канал «Запорожский Вестник» прикладає листування мешканки окупованої частини Запорізької області та нібито її сестри, яка мешкає у Дніпропетровській області України.
"Мужа этой сестры сотрудники ТЦК (украинского военкомата) пытались схватить при выходе из дома, но тот оказал сопротивление и смог убежать. За то, что он не будет принимать участие в боевых действиях, у родственников вымогают крупную сумму денег. Как выразились сотрудники военкомата — служить он все равно будет, но мы сделаем так, что на «передок» он не попадет. Если в кратчайший срок нужная сумма не окажется у ТЦК, то его сразу отправят на самое горячее направление", – розказує телеграм-канал, що посилається на неназваного представника «силових структур РФ».
Цікаво, що в усіх скріншотах використано різні імена, однак структура діалогів і стиль викладення однакові — це типова ознака штучної генерації діалогу або використання шаблону.
Листування виглядає як набір фраз, що мають викликати емоційний шок і обурення, а не як реальна розмова між родичами: без логіки, зі стисненими поясненнями складних подій.
Вставлене відео в дописі, яке нібито є “доказом нападу на ТЦК”, не надано в повному вигляді, немає метаданих, обличчя закриті, якість низька. Це унеможливлює верифікацію події.
Використання загроз ("4000$ або фронт/в'язниця") — немає жодного офіційного підтвердження, що ТЦК мають право вимагати кошти. Це нелогічно і незаконно, а отже — вигадка.
Система мобілізації в Україні регламентована законами, і навіть при спробах зловживань, це поодинокі випадки, а не норма. Подається ж тут як масове явище.
Ця історія вперше була оприлюднена пропагандистським ресурсом “РИА Новости”, відомим як інструмент інформаційної війни РФ.
Таким чином – цей допис містить всі ознаки фейковості та не має під собою жодного перевіреного або офіційного підтвердження.
Джерело: 061.ua