
Найбільше фейків в телеграм-каналах колаборантів Запорізької області протягом аналізованого тижня стосувались атаки дронів на автомобіль МАГАТЕ під час зміни ротації, поширення неправдивої інформації щодо кількості загиблих військовослужбовців в Україні та відбілювання прокремлівського блогера, якого судять за держзраду.
При цьому побільшало маніпулятивної інформації щодо російських обстрілів по цивільним цілям, а також активно розповсюджувалась інформаційна кампанія щодо супротиву України від участі в мирних перемовинах. В кожному шостому повідомленні згадується про загрозу для станції від українських спецслужб та військових, збільшення кількості так званих «козаків» в СВО, та утримання «київським режимом» в заручниках рідних співробітників ЗАЕС.
Минулого тижня також побільшало недостовірної інформації щодо просування ідеології Росії на темі ударів по інфраструктурним об’єктам України, застосування м’ясних штурмів військовим командуванням ЗСУ та історій про те, що мешканці українських міст чекають з обіймами російську армію. Також велика доля маніпуляцій була зафіксована на темі мобілізації з просуванням тезисів про те, що в східних регіонах України все складніше приходиться ТЦК через те, що “русские не хотят убивать русских”
У порівнянні з минулим тижнем, в телеграм-каналах колаборантів збільшилася кількість неправдивих повідомлень щодо світової політики та міжнародних відносин – 11% фейкових повідомлень від загальної кількості. Ще 8% фейків стосувалися економічного блоку. На соціальну тематику, знецінення України, територіальну цілісність припало 13% всіх фейків.
За досліджуваний тиждень з 9 по 13 грудня майже не змінилася і картина головних маніпуляторів і фейкометів регіону. Цього тижня лідером з маніпуляцій продовжує залишатися окупаційний телеграм-канал «Токмак Сегодня» з 23% маніпуляцій від загальної кількості. Другу позицію займає канал «Запорожский Вестник» з 13% маніпуляцій. Третє місце посідає «Днепрорудный Сегодня», де 10% всіх публікацій покликані вводити в оману населення тимчасово окупованих територій Запорізької області за її межами. Телеграм-канал «Владимир Рогов» цього тижня опублікував 9% дописів, які містили маніпуляції. «Наш Энергодар» та «Бердянск Актуально» опублікували по 4% дописів з маніпулятивними твердженнями.
Найбільше ж фейків цього тижня продукував телеграм-канал канал «Токмак Сегодня» – 9% фейків від загальної кількості. В топі фейкометів стабільно залишається і телеграм-канал «Запорожский Вестник» – цього тижня він також опублікував 5% фейків. Третю позицію з 4% посів однойменний телеграм-канал окупаційного посадовця Володимира Рогова.
Всього ж в телеграм-каналах було виявлено 44 маніпуляції (або 10% від загальної кількості дописів в усіх проаналізованих телеграм-каналах) і 8 фейків (2% від загальної кількості дописів в телеграм-каналах). У порівнянні з минулим тижнем на 3% зросла кількість маніпуляцій, водночас чисельність фейків знизилася на 2%. Такими стали результати моніторингу 10 телеграм-каналів колаборантів, які розповсюджують інформацію на і щодо тимчасово окупованих територій Запорізької області. *
Фейк з сюжетом телеканалу ABC, в якому розповідається про мільйон загиблих солдатів ЗСУ
В окупаційних телеграм-каналах широко розійшовся уривок репортажу ABC. У ньому йдеться про те, що з початку війни Україна втратила 1 млн солдатів загиблими й ще кілька сотень тисяч людей серйозно постраждали. Ми перевірили справжність цього ролика.
Так, окупаційний телеграм-канал «Токмак Сегодня» поширив допис, в якому стверджувалося, що телеканал ABC повідомив про мільйон загиблих у лавах української армії. Текст супроводжувався 15-секундним роликом англійською мовою, де зображені військові, які навчаються використовувати протези.
«Около миллиона украинских солдат погибли и, по самым оптимистичным подсчётам, сотни тысяч потеряли конечности. Эта статистика невероятна. Просто невероятна… Да, уж, это "не совсем" то, что вешает на уши "громадянам" Зеленский — гораздо больше похоже на правду», – зазначає телеграм-канал.
З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року обидві сторони вкрай рідко розкривали дані про власні військові втрати. При цьому офіційні особи часто завищували втрати противника. До цього видання The Wall Street Journal з посиланням на українські джерела та дані західної розвідки написало, що сумарні втрати Росії та України вбитими та пораненими досягли мільйона людей. Ці дані піддалися критиці, зокрема через те, що у статті не зазначено, яка саме категорія поранених мають на увазі, що особливо важливо під час підрахунку безповоротних втрат армії. Незважаючи на це, з такою оцінкою погоджуються і в НАТО: ту саму цифру назвав 12 грудня генеральний секретар альянсу Марк Рютте.
У лютому 2025 року президент України Володимир Зеленський повідомив, що з лютого 2022 року країна втратила понад 45 000 військовослужбовців загиблими та 390 000 пораненими, з яких половина змогли повернутися в дію та продовжити службу. Обраний президент США Дональд Трамп заявив, що за його оцінкою, втрати ЗСУ (загиблими й пораненими) становлять 600-700 осіб, а Росія втратила близько 800-900 тисяч військових
Навіть російська влада, схильна завищувати втрати ЗСУ, офіційно не заявляла про мільйон загиблих українських солдатів. Начальник Генштабу РФ Валерій Герасимов наприкінці грудня заявив, що сумарні втрати України з початку війни становили близько мільйона людей убитими та пораненими.
Щодо аналізу самого відео, то у правому куті вірусного ролика вказаний логотип ABC News Live Prime. На останніх секундах відео можна побачити ведучу цього випуску Кейну Уітворт, коментуючи сюжет: «Просто неймовірно!» У повному сюжеті за цю дату війна в Україні не згадується зовсім, як і в попередній день, до того ж Кейна Уітворт не з'являється в жодному з роликів. Жодної інформації про мільйон загиблих українських солдатів немає і на офіційному сайті ABC.
Пошук по кадрах з відео, що завірусився, показав, що вони дійсно вперше були опубліковані на YouTube-каналі ABC. Однак цей репортаж, героями якого стали українські військові, вийшов 29 березня 2023 року, тобто за півтора роки до розповсюдження новин про мільйон загиблих у ЗСУ. Оригінальний сюжет триває 5 хв., і в ньому розповідається про роботу американської некомерційної організації Kind Deeds, яка забезпечує протезами українських солдатів, які втратили кінцівки на війні. Фонд сприяє лікуванню військовослужбовців в українських шпиталях, а потім переправляє пацієнтів до США для отримання протезів та реабілітації у профільному центрі.
Ролик, який розповсюдився в соцмережах, повністю складається з кадрів оригінального репортажу ABC, проте вони змонтовані в іншому порядку. Голос, що читає закадровий текст у вірусному ролику, не схожий на голос Ліндсі Девіс, ні Кейни Уітворт. Фактчекери проекту «Вокс Україна» припустили, що озвучка могла бути створена з використанням штучного інтелекту, та перевірили аудіодоріжку за допомогою інструменту AI Speech Classifier. Він визначає, чи створювалося аудіо через сервіс ElevenLabs, який за допомогою ШІ перетворює текст на мовлення. Аналіз "Вокс Україна" показав, що ймовірність такої маніпуляції становить 98%.
Таким чином, ABC не публікував репортаж про мільйон загиблих військових у лавах ЗСУ. Відео, яке розповсюджується в мережі, складено з кадрів оригінального ролика американського телеканалу, але поверх цих кадрів накладено закадровий голос, створений за допомогою ШІ.
Маніпуляції щодо прокремлівського блогера, якого судять за держзраду
Окупаційні та прокремлівські ресурси повідомили про чергове судове засідання у справі пропагандиста-блогера Дмитра Скворцова. За повідомленням російських телеграм-каналів та медіа, ні в чому не винного журналіста безпідставно звинувачують у державній зраді та тримають за ґратами виключно через його позитивний відгук на фільм Оксани Марченко «Паломництво».
Так, окупаційний телеграм-канал «Токмак Сегодня» опублікував допис про Скворцова, якого «майже два роки тримали під вартою бандерівці за наказом Зеленського».
«Спустя почти два года после начала процесса, киевская прокуратура представила «неопровержимые доказательства»: В качестве (единственного) доказательства предательства Скворцовым Украины оказывается… положительный комментарий под православным фильмом "Паломничество" Оксаны Марченко. И это все, что вам нужно знать об украинских следственных органах»,- зазначає телеграм-канал.
Насправді ж проросійський пропагандист Дмитро Скворцов задовго до повномасштабного вторгнення РФ в Україну вів активну підривну діяльність, заперечував існування України як держави та пропагував проросійські наративи. Його діяльність виходила далеко за межі журналістики – він працював у тісному контакті з російськими спецслужбами, поширюючи фейки, дискредитуючи українську владу та суспільство.
СБУ затримала Скворцова у лютому 2023 року, підозрюючи його у держзраді. Слідство встановило, що ще до вторгнення РФ він активно співпрацював із російськими кураторами, створював антиукраїнські матеріали та публікації, заперечував незалежність України, виправдовував агресію РФ, популяризував окупацію Криму й діяльність терористичних організацій «Л/ДНР».
За повідомленням StopFake експертиза показала, що його тексти містили:
- заклики до насильства, розпалювання національної та релігійної ворожнечі;
- пропаганду російських імперських наративів;
- дискредитацію української влади, культури та мови.
Пропагандистські ресурси регулярно намагаються применшити провину своїх агентів впливу, створюючи фейки про «несправедливі переслідування». Так само раніше поширювалися маніпуляції про затримання колаборантів, яких буцімто карали «за випічку хліба» чи «за підручники».
Скворцов – не просто «глядач фільму Марченко», а активний учасник інформаційної війни проти України. Його діяльність була частиною ширшої системи дезінформації, яка загрожує національній безпеці.
Фейк про українську атаку на конвой МАГАТЕ в Запорізькій області
Представники окупаційної влади поширювали фейкові повідомлення про атаку українських військових на автомобіль місії МАГАТЕ у Запорізькій області.
Цю інформацію розповсюдив канал так званого голови загальноросійського громадського руху «Мы вместе с Россией», очільника комісії з питань «суверенітету, патріотичних проектів та підтримки ветеранів громадської палати РФ Володимира Рогова.
«Машина экспертов МАГАТЭ подверглась атаке дрона по дороге к Запорожской АЭС. Рафаэль Гросси рассказал, что беспилотник атаковал машину экспертов Международного агентства по атомной энергии по пути на Запорожскую АЭС. При этом, по недоброй традиции, Гросси деликатно не уточнил, что атаковавший дрон принадлежал украинским боевикам», – написав Рогов.
10 грудня 2024 року в МАГАТЕ дійсно заявили, що дрон-камікадзе вразив та серйозно пошкодив їхній службовий автомобіль, який прямував до тимчасово окупованої Запорізької АЕС. МАГАТЕ здійснювало планову ротацію: у конвої перебували працівники, які мали замінити спостерігачів агентства на станції. Влучання сталося, коли автівка рухалася приблизно за 8 кілометрів від лінії фронту на підконтрольній Україні території. У пресрелізі МАГАТЕ повідомили, що співробітники організації не постраждали.
Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі засудив напад, зазначивши, що атакувати співробітників агенції, які працюють над запобіганням ядерній аварії, неприпустимо. Проте Гроссі не звинувачував у нападі ні українську, ні російську сторону. Водночас президент Зеленський заявив, що конвой атакував саме російський FPV-дрон.
«На дорозі в Запорізькій області – регіоні, де Росія продовжує незаконно утримувати захоплену нею атомну електростанцію, – російський FPV-дрон атакував конвой МАГАТЕ, завданням якого є забезпечення ядерної безпеки в усьому світі. Удар був завданий по одному з автомобілів колони. На щастя, обійшлося без жертв і постраждалих», – написав Зеленський.
Пані Посол США в Україні Бріджит Брінк також засудила удар та вказала, що в автівку МАГАТЕ влучив саме російський безпілотник.
Російська пропаганда знову використовує тактику «віддзеркалення», звинувачуючи Україну у злочинах, які скоює сама, для відвернення уваги. Росія неодноразово обстрілювала лінії живлення та магістральні підстанції Запорізької АЕС, а її ракети та БПЛА літали на критично низькій висоті над іншими українськими АЕС. Крім цього, рф системно руйнує українську енергосистему, що само собою становить загрозу для АЕС, — вони потребують безперебійного живлення для охолодження реакторів.
Джерело: 061.ua