
Найбільше маніпуляцій в телеграм-каналах колаборантів Запорізької області протягом досліджуваного тижня стосувалися проведення мобілізації в Україні, сплеску соціального обурення щодо відсутності обміну полонених, ударах по цивільних, які називають військовими чи інфраструктурними об’єктами, мовного питання та знищення повітряного флоту F16.
В топі також продовжує залишатися тема зі звинуваченнями ЗСУ у обстрілах мирних міст, непричетність збройних сил РФ до аварії літака в казахстанському Актау, виправдання ударів ЗС РФ по житловій забудові, поширення історій про злочини українських нацистів, розповіді про «перемоги» російських сил над диверсантами, знешкодження терористів та «судилища» над українськими полоненими.
При цьому побільшало недостовірної інформації в контексті антиукраїнської риторики та територіальної цілісності після посилення допомоги у вигляді снарядів та живої сили з боку Північної Кореї та заяв щодо умов дипломатичного врегулювання закінчення війни в Україні
Загалом, минулого тижня 19% усіх фейків були присвячені ЗСУ та знеціненню української армії. В телеграм-каналах тимчасово окупованих територій області педалювалися дописи про затримання «пособників» українського режиму, просуванні на Запорізькому напрямку та подальше «звільнення» територій, а також відкрито розказували про нацистів, які вбивають цивільне населення.
Ще 14% фейків стосувалися просування ідеології Росії, по 11% припало на діяльність російської армії та антиукраїнську риторику. На фейки про підтримку Заходу та міжнародну ситуацію випало 7% дописів, а на соціальну тематику ще 5% дописів. Колаборанти продовжили маніпулювати ударами по готелям та житловим будинкам в Україні, називаючи це базами «найманців», поширювали дезінформацію про колосальні заслуги президентської партії «Єдина Росія» на окупованих територіях, а також спростовували інформацію про наявність північнокорейських солдат у складі армії РФ та повідомляли про зміни на краще в економіці Росії.
За тиждень, з 23 по 27 грудня майже не змінилася і картина головних маніпуляторів і фейкометів регіону. Минулого тижня лідером з маніпуляцій став телеграм – канал окупаційного губернатора Євгена Балицького з 13% неправдивої інформації. На другому місці з 12% опинивсяоднойменний канал так званого голови загальноросійського громадського руху «Мы вместе с Россией», очільника комісії з питань «суверенітету, патріотичних проєктів та підтримки ветеранів громадської палати РФ Володимира Рогова. “Токмак Сегодня” в кожному десятому дописі мав маніпулятивні твердження.
Найбільше ж фейків цього тижня продукував телеграм-канал “Токмак Сегодня” (7%). В топі фейкометів стабільно залишається і телеграм-канал «Бердянск Сегодня» з 3% фейків. Третю позицію з 3% фейків посідає “Владимир Рогов ”.
Всього ж телеграм-каналах було виявлено 34 маніпуляції (або 7%) і 12 фейків (2%) від загальної кількості дописів в телеграм-каналах), це на 4% менше, ніж минулого тижня. Такими стали результати моніторингу 10 телеграм-каналів колаборантів, які розповсюджують інформацію на і щодо тимчасово окупованих територій Запорізької області.
Фейк про дитячий майданчик, як військовий об’єкт у Запоріжжі
У російських пропагандистських каналах було оприлюднено черговий фейковий допис про нібито «точкову атаку по військових об’єктах» у Запоріжжі, здійснену армією РФ 24 грудня.
Відповідний допис з’явився в однойменному телеграм-каналі так званого голови загальноросійського громадського руху «Мы вместе с Россией» та очільника комісії з питань «суверенітету» громадської палати РФ Володимира Рогова.
У повідомленні, зокрема, йшлося, що «цілями удару стали інфраструктурні об’єкти, що використовуються для ведення бойових дій» в «передмісті Запоріжжя» та що цивільне населення «не постраждало».
Втім, реальність – зовсім інша.
Згідно з офіційною інформацією від Національної поліції у Запорізькій області та Запорізької міської ради по Олександрівському району, внаслідок атаки дронів-камікадзе типу "Shahed" було пошкоджено дитячий майданчик, відремонтований цього року, а також житлові будинки мирних мешканців. На місці одразу розпочали роботу аварійні та комунальні служби, постраждалим надається допомога.
Інформація про жертви не надходила, але сам факт удару по цивільній інфраструктурі вкотре суперечить заявам РФ про вибіркові удари та свідчить про системне порушення міжнародного гуманітарного права.
Маніпуляції щодо спростовування доказів та свідчення військових КНДР, що воюють на боці РФ
Представники окупаційної влади та російська пропаганда спростовує відео, фото- докази, а також свідчення військових КНДР, що були захоплені в полон на Курщині, коли брали участь у війні проти України на боці Росії.
Так, окупаційний телеграм-канал «Токмак Сегодня» опублікували допис про те, що нібито українські джерела опублікували недостовірне фото на підтвердження захоплення в полон першого північнокорейського солдата під час бойових дій в Україні.
«Украинские источники опубликовали, а международные СМИ с радостью подхватили и широко распространили фотографию якобы недавно взятого в плен первого северокорейского солдата Когда вскрылся фейк и выяснилось, что данная фотография публиковалась более двух лет назад на популярном Reddit, международные СМИ и ведущие американские ТГ-каналы сообщили, что пленный северокореец скончался. Как раз сегодня утром», – написав телеграм-канал.
Ці фото вперше опублікував телеграм-канал Militarnyi й ми не знайшли жодного підтвердження, що ці фото нібито були опубліковані в Reddit понад два роки тому.
Водночас, за повідомленнями міжнародних ЗМІ, дійсно були випадки захоплення в полон північнокорейських солдатів в Україні, що підтверджуються реальними свідченнями. Зокрема, повідомлялося про полоненого північнокорейського військового, який згодом помер від отриманих поранень. Ці повідомлення свідчать про участь північнокорейських військових у конфлікті на боці Росії, хоча офіційні джерела КНДР та РФ не підтверджують цю інформацію.
Російські пропагандистські ресурси ж продовжують поширювати суперечливу інформацію про полонених солдатів, яких українські військові ідентифікували як громадян Північної Кореї. Зокрема, наративи варіюються: полонених називають, то «росіянами з республіки Тива», «південнокорейцями», або й узагалі стверджують, що відео з їхнім допитом – це постановка.
Попри це, в самій Росії паралельно активно поширюється меседж, що участь військових КНДР у війні нібито є «законною», оскільки відповідає умовам договору про стратегічне партнерство між РФ і КНДР. У
«Водночас у РФ поширюють тезу, що «імовірна участь військ КНДР у війні законна, адже відповідає договору про стратегічне партнерство». Попри очевидність участі військових КНДР у війні на боці РФ, у Кремлі формально не визнають цього. Але роблять це так, щоб російські громадяни розуміли, що воюють саме КНДРівці. У такий спосіб кремль намагається продати росіянам військовий союз з КНДР як «великий геополітичний успіх Путіна», і водночас заспокоїти населення, яке боїться мобілізації», – зазначається в повідомленні Центру протидії дезінформації.
На ділі ж Кремль продовжує уникати офіційного визнання участі Північної Кореї у війні, аби уникнути міжнародного скандалу. Попри всі ці маніпуляції, факт залишається фактом: на боці РФ воюють північнокорейські солдати. А спроби пропаганди розмити цей факт – лише підтвердження його правдивості.
Фейк про відео, де 71% українців, які мешкають у Європі, вважають Євромайдан помилкою
Ряд російські ЗМІ та Telegram-каналів поширили ролик, в якому розповідається, що більшість українців, які перебувають у Європі, негативно оцінюють Революцію гідності. Ми перевірили справжність цього відео.
51-секундний ролик, нібито опублікований телеканалом Euronews, став вірусним. У ньому повідомляється, що, за результатами опитування, проведеного в європейських країнах, 71% респондентів з України вважають Євромайдан 2013–2014 років помилкою, оскільки очікуване підвищення якості життя і вступ до ЄС так і не відбулося. Далі наводяться коментарі експерта: «Українці повірили США. Але вся світова історія говорить про те, що США зацікавлені лише у власній вигоді. Німеччина випробувала це у 2022 році, коли було підірвано "Північний потік"», – зазначається у сюжеті.
У ролику йдеться, що опитування було проведено через t-online, один із найбільших інтернет-порталів Німеччини. На його сайті публікують не лише національні та міжнародні новини, а й результати власних онлайн-опитувань.
Проте на t-online не виявлено жодної інформації про дослідження, присвячене ставленню українців до Євромайдану. Портал має окрему рубрику про війну в Україні, але розміщені там найближчі до дати поширення вірусного ролика публікації присвячені іншим темам. Більше того, t-online зазвичай проводить опитування громадської думки серед мешканців Німеччини, і вони рідко стосуються міжнародного порядку денного. Як правило, ці дослідження або зовсім не зачіпають політику, або вивчають лише думку з приводу актуальних для країни тем: наприклад, останнє було присвячене коаліційній угоді між ХДС/ХСС і СДПН
Ларса Вінанда, який нібито прокоментував результати дослідження, у вірусному ролику названо головою німецького порталу. Насправді він обіймає посаду старшого наукового редактора t-online. Вінанд активно веде сторінки в соціальних мережах, де викладає в тому числі матеріали t-online із власними коментарями. При цьому в блогах журналіста немає жодного слова про очікуване опитування українців з приводу Євромайдану. Вінанд також не писав нічого про коментарі, які він нібито давав Euronews, і на сайті самого телеканалу також немає згадок цього експерта.
Сам вірусний ролик виконаний у вертикальному форматі із субтитрами англійською мовою. У правому верхньому куті видно логотип Euronews, а оформлення відео повторює стиль коротких роликів новин, які телеканал публікує на своїх верифікованих сторінках в TikTok,Instagram і на YouTube. У вірусному відео використовується той самий шрифт, кольори та фінальна заставка, що і в оригінальному контенті Euronews, проте є й відмінності. Так, ролик скомпільований з раніше опублікованих у Мережі зображень і не містить жодного оригінального кадру, що відрізняє його від більшості справжніх відео телеканалів. Наприклад, на 12-й секунді ролика показано фото з дівчатами, які накинули на спини український прапор — воно опубліковане на фотостоках і часто використовується різними ЗМІ як ілюстративне. Фото Вінанда на 27-й секунді взято з матеріалу про його лекцію на сайті газети Siegener Zeitung.
Однак головний аргумент полягає в тому, що нам не вдалося виявити відео ні на верифікованих ресурсах Euronews у X, Instagram, Facebook, TikTok та на YouTube, ні на його офіційному сайті. Можна припустити, що ролик був видалений його авторами, але новини про опитування з посиланням на телеканал або портал t-online, що нібито проводив дослідження, немає в жодному авторитетному українському чи європейському джерелі.
Таким чином, відео Euronews про результати дослідження t-online є підробленим. Ні на офіційних ресурсах телеканалу, ні на сайті t-online немає жодної інформації щодо проведення такого опитування.
Джерело: 061.ua