Окупанти розповсюджують фейк про «гроші USAID», які пішли на фінансування календаря ПЦУ

У мережі активно шириться дезінформація про нібито «зізнання» представника Православної Церкви України (ПЦУ) в тому, що перехід на новий церковний календар було профінансовано Агентством США з міжнародного розвитку (USAID), а після згортання програм фінансування церква буцімто планує повернутися до старого стилю.

Цей фейк поширили десятки окупаційних та прокремлівських Telegram-каналів, включно з «Токмак Сегодня».

«Один из раскольников в составе псевдоправославной церкви ПЦУ признался, что весь цирк с переходом на католический календарь проходил за деньги USAID. Теперь он жалуется, что без американского финансирования придётся переходить обратно на православный календарь», – пише телеграм-канал.

На підтвердження цього в дописі є скріншот з нібито інтерв’ю речника ПЦУ, митрополита Євстратія (Зорі). Втім, ніякого такого інтерв’ю не існує — натомість використано підроблений скриншот публікації, яка насправді вийшла ще у 2019 році на сайті «Детектор медіа».

У фейковому скрині йдеться про буцімто «заяву» Євстратія про припинення реформи через закриття USAID. Але така стаття ніколи не публікувалася ані у 2025 році, ані в зазначеній формі. Авторка вказаного «матеріалу» — Наталія Данькова — справді працює в «Детекторі медіа», але її єдине інтерв’ю з митрополитом датується 2019 роком, і воно не має жодного стосунку до USAID чи календарної реформи.

Підзаголовок і фото справді збігаються з реальним матеріалом, але цитата у фейковому заголовку повністю вигадана.

Крім того, на офіційних ресурсах ПЦУ немає жодних згадок про скасування новоюліанського календаря чи його зв’язок із будь-яким міжнародним фінансуванням.

Насправді ж перехід ПЦУ на новий календар було затверджено Помісним собором у травні 2023 року, на підставі рішень церковної спільноти, з урахуванням багаторічного суспільного запиту. Реформа не була обов’язковою для всіх — парафії могли залишатися на старому стилі, якщо це підтримує більшість вірян.

Більше того, навіть у найбільш критичних медіа ПЦУ ніколи не згадувалося жодне фінансування з боку USAID щодо календарних реформ.

Таким чином, ніяких «зізнань» про фінансування календарної реформи USAID не було. Використаний скріншот — фейковий, цитата вигадана, а зміст — чергова спроба дискредитації ПЦУ через дезінформацію.

Джерело: 061.ua