Запорізькі медики провели надскладну операцію на серці 12-річної Алевтини Борщаговської. Дитина мала вроджену ваду серця. Говорячи медичною мовою, це звучить, як дефект міжпередсердної перегородки. Окрім того, що їй було важко підніматися сходами на пʼятий поверх, вона погано витримувала фізичні навантаження та відчувала слабкість. Про це говорить мама Алевтини, пані Анна. У той час як сама дівчина, з посмішкою каже, що про свій діагноз знала, іноді, дійсно, було відчуття, що сил не вистачає та здебільшого, почувалася добре.
Детальніше в матеріалі 061.
Немає класичних випадків. Будь-яка дитяча хірургія – складна, неповторна, унікальна. Це не перший випадок звичайно», – говорить завідувач відділення кардіохірургії ЗОКЛ, кандидат медичних наук, серцево-судинний хірург Вячеслав Осауленко.
Вʼячеслав, разом з іншими лікарями, впродовж кількох років спостерігали Дашу. Саме це дозволило вчасно побачити негативну динаміку в роботі серця.
«Нам дуже не подобалось, як працює правий відділ серця», – додає лікар і каже, що тоді порадили рідним оперувати дитину.
«Якщо не зробити цього, то дитина б відчула проблеми, але пізніше. Є випадки, коли пацієнти приходять на повторну консультацію, а ми кажемо, що не потрібно більше втручання, бо пізно», – пояснює Осауленко.
Він каже, що унікальними можна назвати всі операції, які мають відношення до кардіохірургії. Що стосується безпосередньо історії Алевтини, то втручання на серці передбачало обовʼязкову зупинку серця.
Хірург і команда бере на себе відповідальність за життя дитини і головна мета – видалити ваду, нейтралізувати її. Затримка серця тривала десь 4 хвилини. Було підключено апарат штучного кровообігу», – пояснює Вячеслав.
Головний лікар Запорізької обласної клінічної лікарні Ігор Шишка додає, що є такий етап, що вся бригада лікарів затамовує подих, коли відключають апарат штучного кровообігу і чекають, коли запрацює серце самостійно . Медики пояснили, що через занадто великий серцевий дефект командою було прийнято рішення не використовувати під час операції спеціальний імплант, а провести відкрите оперативне втручання. Отвір у серці закрили завдяки тому, що була можливість зшити його, використовуючи власні тканини серця.
Якщо називати стартом операції момент завезення пацієнта до операційної, а кінець – вивезення, то вона тривала 4,5 – 5 годин.
На кожну тисячу новонароджених у нас 9-20 випадків народження малюків з вадами серцями. Вади обов'язково потребують втручання. Всі фахівці мають бути в тонусі, виявляти такі випадки і направляти до нас. Намагаємось залучати неонатологів, дитячих кардіологів», – зазначає кардіохірург.
Операцію Алевтині провели 5 червня, а в 10-го – вона була виписана додому. Анна Борщаговська пригадує, як чекала на закінчення операції.
Це була вічність. Спочатку сиділа у дворі лікарні, дивилась на лампу в операційній, яку було видно. Потім в переодопераційній чекала поки не вийшли лікарі і сказали, що все добре», – ділиться жінка.
Згідно медичних протоколів через 5-7 тижнів дівчинка має прийти до лікарні на консультацію. Але вже зараз кажуть: «вади більше немає». «Наразі це звичайне серце дитини 12 років», – запевняє фахівець.
За словами Ігоря Шишки, операцій більше бояться не самі пацієнти, а їхні родичі, бо частіше вони перебувають в режимі невизначеності, стресі.
Саме тому маємо детально роз’яснити, що буде відбуватися, що зробимо і як жити далі», – додав він.
Джерело: 061.ua