5 липня у Запоріжжі пройшли громадські слухання щодо доцільності реконструкції скверу Маяковського за 34 мільйона гривень.
Журналістка Inform.zp.ua відвідала захід.
Що передувало?
17 квітня на порталі Prozorro оголосили тендер на проведення поточного ремонту та облаштування елементів благоустрою в сквері імені В. Маяковського. Загальна вартість проєкту складає понад 34 млн грн.

10 травня у Запоріжжі активісти почали збирати підписи, щоб ініціювати громадські слухання. Мешканці вимагали публічного обговорення, адже вважають, що ремонт парку наразі не потрібен.
Організували збір підписів колишня директорка “Дубового Гаю” Вікторія Чикалова та очільниця ГО “Маю право дихати” Ольга Гайдаш. На думку активістів, проєкт реконструкції має ознаки нового будівництва і суттєво змінює функціональне призначення скверу.


Активісти подали офіційний запит до міської ради з проханням про надання безпечного майданчика для проведення слухань. Наприкінці травня стала відома дата громадських слухань – 5 липня.
Позиція влади
На громадських слуханнях був лише один представник від міської влади – директор Управління капітального будівництва та перший заступник директора Департаменту освіти і науки Віталій Лисенко.

Політик розповів, які саме роботи заплановані у сквері Маяковського:
- заміна застарілих лавок і урн на сучасні;
- заміна паркового освітлення;
- роботи з озеленення та обслуговування системи автоматичного поливу;
- дрібний ремонт тротуарної плитки;
- забезпечення безбар’єрності;
- встановлення мобільного укриття на 30 осіб;
- облаштування сучасної вбиральні;
- проведення водопостачання та каналізації;
- встановлення елементів дитячих ігрових майданчиків;
- облаштування гумового покриття;
- встановлення скульптур за мотивами картин Марії Примаченко.
Щоб підкреслити важливість реконструкції скверу, політик навів приклади масштабних ремонтів під час війни в інших великих містах України. Наприклад:
- Кривий Ріг – ремонт парку “Шахтарський” за 18 млн грн;
- Дніпро – реконструкція площі Успенської за понад 319 млн грн;
- Київ – будівництво Подільського мостового переходу за 1 млрд 185 млн грн.
Inform.zp.ua перевірив, що дороговартісні роботи в цих містах дійсно проводилися вже під час воєнного стану.
Також Лисенко зазначив, що станом на зараз у Запоріжжі проживають 40 131 дитина шкільного віку.
“Вибір залишатися в місті попри війну та постійні дослідження потреб батьків показали чіткий запит: дітям і батькам потрібні парки, зелені зони та сучасні дитячі майданчики”, – йдеться у презентації посадовця.
Позиція представників громадських організацій
Представниця ініціативної групи, колишня директорка “Дубового Гаю” Вікторія Чикалова зазначила, що створення дитячого майданчику у сквері Маяковського є небезпечним.

У чому саме ризики, на думку Чикалової:
- Локація межує з дорогами з інтенсивним рухом — сквер оточують одразу чотири проїжджі частини. Це підвищує небезпеку для дітей.
- Відсутність повноцінного проєкту реконструкції. Майданчик планують збудувати не як капітальний об’єкт, а як ремонт – без проєктної документації, дозволів і належної інженерної підготовки.
“Я вам заявляю, що цей майданчик, якщо він буде побудований – небезпечний. Як ви пам’ятаєте, в парку Дубовий Гай без проекту були розміщені дерев’яні скульптури і дитина загинула (ред. – йдеться про трагічну загибель 8-річної Анни Ждан у 2020 році). І зараз вже прийшли всі суди, і батьки не змогли добитися справедливості і ніхто не відповів за цей злочин. Тому не можна будувати майданчики під кошторис ремонту без проєктного рішення”, – зазначила Чикалова.
Крім того, ініціативна група зауважила на тому, що у проєкті цієї реконструкції планується забетонувати дерева у сквері. На їхню думку це може вбити коріння рослин.
“Нам потрібно зберегти зелене покриття у сквері Маяковського, а не знищити його”, – сказала Чикалова.
Медична волонтерка Ольга Гайдаш зазначила, що реконструювати сквер Маяковського не “на часі”. На її думку важливіше зараз – забезпечувати потреби армії.
“Будь-яке скупчення людей – це ціль для нашого ворога. Безпека наших дітей, наших людей – це пріоритет. Збереження життя, здоров’я наших військових – це надпріоритет. Я медичний волонтер, я точно знаю, що РЕБи, пікапи, дрони – це найнеобхідніше для того, щоб захистити нас з вами”, – сказала Ольга Гайдаш.
Позиція мешканців Запоріжжя
Переважна більшість учасників громадських слухань виступали за передачу коштів з реконструкції скверу на ЗСУ. Наприклад, ветеран та депутат від франції “Європейська солідарність” Олександр Кобзарюк запропонував віддати ці кошти на цільову програму «Повітряна армія Запоріжжя». Ця програма передбачає закупівлю дронів різного типу для знищення ворожих «шахедів» та БпЛА, його вартість 50 млн грн.
“Випробування вже відбулися і вони успішні. Якщо всі депутати проголосують за проєкт “Повітряна армія Запоріжжя”, ми реально зможемо в повітрі збивати шахеди не в місті, а за містом. Бо стартові майданчики будуть знаходитися за містом”, – розповів Кобзарюк.

Також учасники слухань активно обговорювали важливість укриття в сквері Маяковського, апелюючи до того, що цей сквер раніше вже був атакований Росією. Тоді постраждали 21 людина, вікна та фасади 40 багатоповерхівок, навчальні заклади, приватне майно, автівки, гаражі та приватні будинки в центрі міста.
Крім того, у громади виникли питання щодо безпечності гумового покриття, яке планують зробити на дитячому майданчику у сквері. Одна з учасниць слухань лікарка-педіатр Ірина зазначила:
“Над цим покриттям температура буде збільшуватися на 6-8, іноді до 12°. Дитина від теплового удару може загинути за 6-12 хвилин. Більше того, там ще є поліфеноли. Свіжі дорожки будуть випромінювати ці поліфеноли, якими будуть дихати діти. Це взагалі небезпечно”, – зазначила Ірина.
Ще учасники слухань запитали єдиного представника від влади Віталія Лисенко: чому вирішили реконструювати саме сквер Маяковського? Він відповів, що обрали найбюджетнішу локацію, оскільки ремонт, наприклад, площі Вернадського або Фестивальної обійдеться у 150-200 млн грн.
Чи є у міськради дозвіл на будівництво?
Віталій Лисенко зазначив, що Держаудитслужба провела перевірку закупівель ремонтів парків та не виявила жодних порушень.
Однак організатори громадських слухань надіслали лист до Міністерства культури і стратегічних комунікацій про необхідність контролю та погодження будівельних робіт. У відповідь отримали: усі будівельні роботи в історичному ареалі “Соціалістичне Запоріжжя” мають проводитися лише за проєктом, погодженим із центральним органом, що відповідає за охорону культурної спадщини.
Допустимі лише роботи з реставрації, адаптації до сучасного використання, відновлення втрачених цінних об’єктів та збереження загального вигляду забудови і ландшафту.
“У межах охоронних зон забороняються містобудівні, архітектурні, ландшафтні перетворення, будівельні, благоустрійні, шляхові, земляні роботи без дозволу МКСК”, – йдеться у листі.
Результати

Наприкінці громадських слухань учасники (152 людини) голосували за пропозиції, які мають пізніше надіслати до міської ради. Отже, громада пропонує:
- Провести будівельну експертизу;
- Спрямувати всі 34 мільйона гривень на цільову програму “Повітряна армія Запоріжжя”;
- Враховувати думку підлітків та молоді, щодо знищення зелених зон під дитячі майданчики;
- Залучати громадськість до створення та розробки подібних проєктів у подальшому;
- Долучити педіатрів для оцінки безпечності конструкцій ігрового майданчику для дітей;
- Долучити військових до вирішення питання у яких районах безпечніше зараз проводити ремонти.
Як виглядає зараз сквер Маяковського?
Журналістка Inform.zp.ua відвідала локацію. Станом на зараз територія скверу має велику кількість зелених зон: підстрижені кущі, висаджена велика кількість троянд.
Лавки не нові, але у задовільному стані. Є смітники, біля яких чисто. Плитка у сквері ціла, візуально не потребує ремонту.
На території молодь та люди похилого віку мають змогу прогулятися. Дитячого майданчику у сквері немає, але є велика кількість дітей, які катаються на велосипеді та роликах. У вихідні дні місцеві художники виставляють свої роботи поблизу фонтану “Життя”.
Думка читачів Inform.zp.ua
На нашій фейсбук-сторінці під новиною про можливе оновлення скверу Маяковського користувачі соцмереж діляться стриманими, а подекуди й критичними оцінками. Переважна більшість людей проти ремонту, адже вважають його “не доречним” під час війни. Були й коментарі “за” реконструкцію. Дехто вважає, що вартість будівництва завелика, тому варто було б почати з прибирання й порядку, без масштабних і дорогих проєктів:
«Хоч би що-небудь зробили за тисячі, бо тільки за мільйони планують робити».

Інші наголошують, що першочергово місту потрібна чистота, а не чергове “освоєння” коштів:
«Порядок і чистоту треба наводити в місті!»
Окремі дописувачі іронізують щодо можливої участі бізнесу у фінансуванні проєкту:
«Якщо Регіна зробить за свої кошти — то чом би й ні, але вона ж не кацапів у Запоріжжі зібралася зустрічати?»

Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” та Amediastiftelsen в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів.
Сообщение У Запоріжжі намагались зупинити ремонт скверу Маяковського: як пройшли громадські слухання появились сначала на inform.zp.ua.