В Запоріжжі на базі Запорізького обласного гуманітарного хабу, що працює у центрі «Козак-Палац», відкрився перший в Україні Центр допомоги врятованим.
Далі в репортажі 061.
Від початку повномасштабної війни понад 7,1 мільйона осіб залишили свої домівки у пошуках прихистку. Запоріжжя з перших днів стало своєрідним логістичним хабом для вимушених переселенців.
До міста евакуювалися близько 300 тисяч осіб, частина з яких залишилась у Запоріжжі та потребує спеціалізованої допомоги.
Очільник області Олександр Старух запевняє, що вже відпрацювана модель надання необхідної допомоги, всі організаційні, юридичні питання. Наразі до обласного центру приїздить до 1500 людей, це і мешканці Херсонской області, окупованих територій Запорізької області і Донеччини.
Офіс Віце-прем’єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції за підтримки UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні вирішив розгорнути роботу Центрів допомоги врятованим саме у населених пунктах, які приймають постраждалих від війни.
"З 24 лютого основною ціллю рф стало цивільне населення. Є велика кількість громадян, які були переміщені всередині держави, за кордон, які потребують допомоги, які зазнали тортур, знущань, психологічного, фізичного абьюзу. Тому ми прийняли рішення розгорнути по всій країні Центри допомоги врятованим. Це місця, куди будь-яка людина, яка врятувалася від жахів війни може прийти і сказати: "мені потрібна допомога" як соціальна, так і правова", – сказала Віце-прем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина.
За її словами, якщо будуть виявлені випадки фізичного насильства, або сексуального, або тортур, то відповідно Центрах є спеціалісти, які можуть надати кваліфіковану допомогу.
Відповідне "відділення" психологічної допомоги працює в Хабі з 20 червня. За цей час спеціалісти отримали вже понад 50 звернень.
"В нас є налагоджена співпраця з усіма профільними службами, шелтерами. Тут працюють спеціалісти. Вони знають, що робити у кожній ситуації", – пояснює гуманітарна координатора "Посмішка.ua" Ірина Чорна.
В хабі надається комплексна допомога та підтримка. Як сказала під час робочої поїздки заступниця Міністра внутрішніх справ України Катерина Павліченко, в хабі зібралися спеціалісти, які можуть надати фахову, необхідну, критичну допомогу.
"Сьогодні правоохоронні органи, Національна поліція спільно з прокуратурою і іншими підрозділами МВС, працюють над тим, щоб максимально задокументувати всі ті злочини які були вчинені рф на території України. Вже близько 20 000 таких кримінальних проваджень розпочато Національною поліцією по всій території України. Мова йде і про злочини відносно мирного населення, інфраструктури. Якщо говорили про Запорізьку область, то таких злочинів більше 3000, але робота в цьому напрямку продовжується", – зазначила представниця МВС.
Щодо справ, які стосуються сексуального насильства, то підрозділами національної поліції відкрито 2 кримінальні справи. Також відповідні справи відкриває прокуратура та СБУ.
"Люди не хочуть одразу говорити про такі злочини і тут важлива комунікація з таким Центром допомоги врятованим. Підрозділи поліції готові зафіксувати злочини, бо вони не мають строку давності, адже вони воєнні. Ми будемо все фіксувати і передавати до міжнародного трибуналу, як доказ тих звірств, які вчинялись військовими рф на території України", – сказала заступниця Міністра внутрішніх справ.
Гуманітарний хаб "Казак-Палац" існує вже 3,5 місяці і за цей час його працівники надали допомогу понад 65 тисячам людей, які звернулися до них (продуктові набори, психологічна допомога, засоби гігієни). В хабі працює медпункт, дитяча кімната, кімната догляду за дитиною, інформаційний центр, а тепер і Центр допомоги врятованим. Представники влади запевняють, що такого хабу в Україні більше не існує. А також нагадують Урядову гаряча лінія 1547, яка працює цілодобово та анонімно.
Джерело: 061.ua