Цього року у запорізьких аграріїв, чиї лани знаходяться на підконтрольній Україні території, дуже складна посівна кампанія. Фермери говорять, що працювати під обстрілами вони вже звикли, а от до відсутності порозуміння з боку банківських установ – ні.
Далі – в репортажі 061.
Керівник ТОВ «Агрофірма Лев» Віталій Лупинос нині обробляє і свої лани, і тих колег, які виїхали. Говорить, що таким чином йому вдалось зберегти посівну площу, бо частина його земель знаходиться в окупації.
"Перший рік було страшнувато, але одягаємо бронежилети і працюємо. За рік війни вже звикли. Ми вже засіяли яровий ячмінь, тепер сочевицю будемо сіяти і соняшник", – каже він.
Фермер зазначає, що працювати на полях є кому. Хоча чимало з його працівників пішли служити, хтось виїхав в інші області. Говорить, що через війну стало складно з банками вирішувати питання, бо область прифронтова. Через несплату тіла кредиту та відсотків, банки погрожують забрати техніку.
"Продаємо неліквідну техніку, непотрібні активи аби провести посівну", – додає аграрій.
На полі сьогодні працюють трактористи, за їхньою роботою уважно стежить агроном на ім'я Роман. Чоловік говорить, що земля цього року трошки вологіша, ніж минулого, дощів багато йде. Тож, сподівається на хороший урожай, але давати прогнози не хоче. Мовляв, війна йде.
"Знаємо, де лінія розмежування, де стріляють. В цьому сенсі більш-менш стало зрозуміліше працювати, хоча все одно страшно. Хочемо не лише посіяти, а й зібрати врожай, – каже агроном.
Час від часу аграрії знаходять на полях "привіти" від ворожих військових – ракети.
В головному управлінні ДСНС у Запорізькій області в коментарі 061 зазначили, що з метою підготовки до весняно-посівної кампанії визначено 32 ділянки земель сільськогосподарського призначення, які необхідно було обстежити на наявність вибухонебезпечних прдеметів в першу чергу. Для цього створено інтерактивну карту з координатами та розроблено План обстеження.
"Станом на сьогодні Головним управлінням в повному обсязі виконано План обстеження земель сільськогосподарського призначення, які першочергово потребували обстеження на наявність вибухонебезпечних предметів. Всього обстежено 1235 гектар, з них на 7 гектарах проведено суцільне розмінування", – заявили в ДСНС.
У той же час, є такі снаряди, які аграрії витягають самостійно. Наприклад, сьогодні тракторист дістав з поля уламки снаряду, який прилетів ще минулого року.
В Запорізькій обласній військовій адміністрації зазначають, що до війни в Запорізькій області оброблялось 1 млн. 880 тис га. ріллі, з яких 80% знаходиться на окупованій території або на територіях, де відбуваються активні бойові дії. Сівба ярових культур проводитиметься на підконтрольних територіях Запорізького району та частини Пологівського району на загальній площі близько 123 тис. га. (6,5 % від площі ріллі по області).
Джерело: 061.ua