Перезапуск окупованої Запорізької атомної електростанції під контролем росії буде небезпечним. А Україні знадобиться до двох років у мирний час у разі відновлення контролю над станцією.
Про це керівник «Енергоатома» Петро Котін сказав в інтервʼю виданню «Guardian».
Петро Котін зазначив, що існують «серйозні проблеми», які необхідно вирішити до відновлення безпечного виробництва електроенергії на АЕС: недостатня кількість охолоджувальної води, персоналу та вхідного електропостачання.
Петро Котін наголосив, що Енергоатом готовий перезапустити станцію, але для цього необхідно вивести російські війська, розмінувати та демілітаризувати майданчик.
За його словами, шість реакторів можуть бути введені в експлуатацію лише після завершення 27 програм з безпеки, узгоджених з українським ядерним регулятором, у тому числі програм випробування ядерного палива в активній зоні реактора, оскільки шестирічний «проєктний термін» перебування палива в реакторах сплинув.
«Це викликає питання про те, чи зможе росія перезапустити станцію без значного ризику після припинення вогню», – цитує Котіна пресслужба «Енергоатому».
На АЕС вже небезпечна ситуація, враховуючи те, що станція використовувалася як «військова база з розташуванням військової техніки», а також «із імовірним розміщенням зброї і вибухових матеріалів».
росія визнала, що нею заміновані ділянки між внутрішнім і зовнішнім периметром станції «для стримування потенційних українських диверсантів», а інспектори з ядерного нагляду МАГАТЕ повідомили, що на об'єкті присутні озброєні війська і військовослужбовці.
Минулого місяця Міністерство енергетики США заявило, що Запорізька АЕС експлуатується «невідповідним і недостатньо підготовленим персоналом», а чисельність персоналу на станції становить менше третини від довоєнного рівня.
Фахівці, які пройшли російську підготовку і прийшли на заміну українському персоналу, «не мають досвіду» експлуатації українських аналогів, йдеться в повідомленні.
Ядерний реактор потребує значної кількості електроенергії для щоденної роботи, а три з чотирьох високовольтних ліній проходять територіями, які зараз перебувають під російською окупацією.
«Вони самі зруйнували лінії», – сказав Котін та зазначив, що технічний персонал не може їх відновити, оскільки війна триває.
Залишилося лише дві лінії, які підтримують роботу станції в холодному стані: лінія 750 кВ, що йде з України, і ще одна лінія 330 кВ – хоча у восьми випадках електропостачання було порушено внаслідок обстрілів, і АЕС була вимушена покладатися на резервні генератори.
В матеріалі зазначено, з посиланням на експертів, що на об'єкті необхідно побудувати насосну станцію, оскільки охолоджувальної води недостатньо. У червні 2023 року російські військові зруйнували дамбу Каховської ГЕС нижче за течією, що призвело до припинення безперешкодного постачання необхідної води з Дніпра.
Тим часом Дональд Трамп висловив зацікавленість у тому, щоб взяти цей об’єкт під свій контроль, хоча така можливість вважається дуже віддаленою.
Джерело: 061.ua