Бізнес на війні: хто отримує оборонні підряди від Запорізької ОВА на десятки мільйонів

Упродовж останніх шести місяців управління оборонної роботи Запорізької ОДА уклало угоди на майже 167 мільйонів гривень із фізичними особами-підприємцями. Частину з них отримали люди, які не мають жодного досвіду в оборонній сфері – вихователька дитсадка, колишній працівник “Нової Пошти” та початківці-підприємці з Фастова.

Про це повідомляє у своєму розслідуванні «NGLMedia», передає 061.

При цьому більшість угод довгий час приховувалися від публічного доступу під виглядом «оборонних», хоча управління не має відповідного статусу.

Підряди з дитячого садка — на дрони

29-річна вихователька Катерина Свинцицька, яка ще рік тому скаржилася на мізерну зарплату в дитсадку «Ромашка» у Фастові, за останні місяці уклала щонайменше чотири оборонні угоди на понад 5 млн грн. Вона ж досі працює вихователькою, а підробляє… аніматором.

Коли журналісти NGL.media зателефонували до дитсадка, Свинцицька спершу не зрозуміла, про які поставки йдеться, а потім заявила, що "все вирішує бухгалтерка". Контакти тієї жінки вона відмовилась надати.

«Просто розіслала пропозицію» і отримала мільйони

Схожим чином отримували угоди й інші ФОПи. Наприклад, Роман Садовський, колишній працівник «Нової Пошти», який оформив ФОП і вже через місяць отримав контракт на 14,8 млн грн. Він поставив 17,4 тис. контейнерів для скиду мін… того ж дня, коли уклав угоду.

Його ймовірна партнерка Катерина Свинцицька у той же день виконала три оборонні контракти – на загальну суму майже 3,4 млн грн.

Ще двоє підрядників із Фастова з родинними зв’язками

Також оборонні підряди отримали:

Аліна Вірник (25 років) — підприємиця із 5-місячним стажем, отримала замовлень на 9,2 млн грн.

Її зведений брат Валерій Білека — уклав перший контракт на 5,2 млн грн вже через 11 днів після реєстрації ФОПом. Разом вони отримали майже 20 млн грн.

Усі четверо пов’язані між собою, як особистими стосунками, так і спільним географічним походженням із Фастова. При цьому жоден із них не має досвіду в оборонному виробництві.

Попри вимоги закону, значна частина договорів не з'являлась на Prozorro. Лише після запиту NGL.media деякі з них були опубліковані — без пояснень і із затримкою.

«Управління не має статусу оборонного замовника, тому має публікувати звіти впродовж 3 днів», – коментує експертка з реформ закупівель Неллі Стельмах.

Каріна Керімова, яка відповідає за закупівлі управління оборонної роботи Запорізької ОДА визнала, що не перевіряє діяльність ФОПів:

«Мене цікавить лише КВЕД, ціна і наявність товару», — каже вона.

За даними Clarity Project, лише торік управління витратило 2,2 млрд грн, а за перші чотири місяці 2025-го — ще 1,6 млрд грн. Скільки з цих коштів пішло на компанії без досвіду – питання відкрите.

Джерело: 061.ua