«О 1.30 ночі був удар в один з кутів кімнати, де спав мій 4-річний онук. Пробило покрівлю, потім був вибух, пробило дерв’яне перекриття між першим та другим поверхом. Михасик упав вниз, його засипало. Одразу кинулися його рятувати. Дитина травмована. Його забрали в лікарню з черепно-мозковою травмою. Його помістили в реанімаційну, зараз триває операція. Поки лікарі нічого не казали щодо прогнозів», – розказує дідусь хлопчика Микола Майоров.
Дитина перебуває у лікарні з мамою. Бабуся також знаходиться в обласній лікарні. Вона отримала поранення після того, як вибуховою хвилею вирвало двері кімнати.
Родина Майорових проживала у квартирі двоповерхового будинку в Шевченківському районі міста. Частина одного з під’їздів цього будинку сьогодні вночі, 11 листопада, була зруйнована через удар авіабомбою. В будинку постраждала багато людей, але, на щастя, ніхто не загинув.
«З просоння було нічого не зрозуміло, я вибіг до бомбосховища. І вже коли я туди спустився, пролунав вибув. Він був настільки сильним, що я зрозумів, що будинку взагалі мабуть вже немає. Навіть в укритті полетіли вікна, повисипалося все, була купа пиляки. Я піднявся через 15 хвилин після вибууі і побачив руйнування. Вже почали приїжджати екстрені служби. Поліція ходила по квартирах питала чи є постраждалі, загиблі. Напередодні зими вибиті двері та вікна – це вже складно. Ми розберемося, все підлатаємо, залатаємо. З мого будинку всі живі і цілі, у сусідньому будинку постраждалі діти», – розказує Сергій, мешканець одного зі зруйнованих багатоквартирних будинків.
Люди перебувають в шоковому стані. На місці допомогу надають рятувальники, медики, правоохоронці, соціальні працівники, представники волонтерських та благодійних організацій.
«Сьогодні ми приїхали з будівельними матеріалами для екстреного ремонту. У нас в наявності є тарпаулін, плівка, OSB, також є пледи та термокружки. Також ми надаємо соціальний супровід та психологічну допомогу постраждалим особам. Люди ще досі в стресі, деякі знаходяться в стані шоку, наприклад, як дідусь, у якого онук в лікарні. Люди відчувають тривожність і страх через те, що обстріли стали все частіше. Є таке поняття «невизначеність майбутнього» і це дуже лякає. Деякі люди кажуть, що вони бояться засинати, бо не знають, чи прокинуться взагалі. Ми на місцях надаємо першу психологічну допомогу, надаємо роздаткові матеріали, в яких вказано і про дихальні практики, і про стрес, надаємо свої мобільні телефони, деякі звертаються через певний час», – розказує психологиня гуманітарної місії «Проліска» Аліна Волобуєва.
Вікна закривають ОСБ-плитами, людям видають плівку. Мешканці збирають речі і перевозять їх до родичів та друзів. Але є люди, яким нема куди їхати.
«Ми майже три роки тому переїхали з матір’ю до цього будинку. Ми переселенці з Запорізької області. Коли стався вибух, то ми вибігли в коридорі. У нашому будинку постраждав 4-річний хлопчик, 15-річна дівчинка і жінка. Дуже швидко приїхали медики, рятувальники та поліція. Нам нема де жити. Будемо чекати, поки поставлять вікна у нас і будемо залишатися тут», – каже пані Наталя.
Поруч з багатоквартирними будинками постраждав також офіс проєктної компанії «Настрой», яка вже більше 30 років займається проєктуванням, обстеженням та розрахунками будівельних конструкцій. Саме ця організація під час війни займається проєктуванням відновлення постраждалих будинків та укриттів. Тепер же співробітники організації самі зайняті тим, щоб привести до ладу офіс та врятувати архів.
«Мені зателефонували сусіди, сказали, що пошкоджені вікна у моєму офісі. Потім зателефонувала служба сигналізації та повідомили, що зруйновані вікна і ще дещо. Я під'їхав сюди вночі, подивився ситуацію. Наш офіс знаходиться в окремій будівлі, а архів та інші підсобні приміщення у цьому будинку. Фактично пошкоджені два приміщення офісу. Зруйновані вікна, зруйновані перестінки, зруйнована стеля, техніка також була пошкоджена. Зранку наші співробітники займаються тим, що прибирають залишки вікон та інших конструкцій, які були пошкоджені. Наразі робота проєктного бюро зупинена, тому що ми займаємося ліквідацією того, що сталося вночі. Все буде відновлено – вікна можна замінити, перестінки відбудувати, але це час, гроші, додаткові ресурси», – розказує співзасновників проєктного бюро «Настрой» Олексій Марков.
Голова Шевченківського району Федір Маєр каже, що від нічного прильоту постраждало щонайменще 10 багатоповерхових будинків та ПК Шевченко.
«Найбільше постраждав двоповерховий багатоквартирний будинок. Ми тут бачимо зруйнований під'їзд і сильно пошкоджені конструкції будинку. Також постраждалі два сусідні будинки, а на тій стороні за вулицею вибило вікна в інших будинках та постраждало 4 покрівлі. Палац культури має незначні пошкодження покрівлі і частково зруйновані вікна На місці зараз працює аварійна комунальна служба, «Запоріжремсервіс», з 2 годин ночі нарізаємо плити ОSB, закриваємо розбиті вікна. По цим адресам підвозять матеріали, є гуманітарна допомога, працюють працівники Запоріжгазу. У зв'язку з пошкодженнями теплових мереж маємо відключення опалення по постраждалому будинку. Наше управління соціального захисту надає допомогу людям, палатка районної адміністрації веде реєстрацію мешканців постраждалих квартир, переписуємо, надаємо можливу допомогу. У нас є люди, яким необхідно житло. Цим займається соціальна служба, зараз визначаємо перелік осіб, що потребує відселення», – коментує Федір Маєр.
Нагадаємо, раніше ми писали про те, що у Запоріжжі відкрили кримінальне провадження за фактом нічних авіаударів
Джерело: 061.ua