Кількість маніпуляцій в телеграм-каналах протягом досліджуваного тижня знову зросла через численну кількість маніпулятивних дописів щодо про загрози застосування Орєшніка, перефарбування монумента Батьківщина-мати в Києві та пропозиції нардепів відмовитися від м’яса через здорожчання продуктів.
На перше місце за тиждень вийшло просування ідеології Росії та намагання перекинути відповідальність на українські спецслужби та окремих українців за теракти по всьому світу. Ця тема отримала загалом 16% неправдивих повідомлень від загальної кількості фейків.
На друге місце з 12% перемістилася неправдива риторика про ЗСУ – обстріли окупованих міст, рекордні втрати живої сили за останні три місяці на полі бою, поголовне знищення всіх іноземних найманців, звернення в ООН РФ з приводу російських військових, що «опинилися в українському полоні, зазнавали тортур і жорстокого поводження»та багато іншого. Також окупанти маніпулюють темою іноземних найманців та Натівських інструкторів. Збройні сили України на каналах окупантів і колаборантів продовжують демонізувати, українських військовослужбовців називають не інакше як «бойовики Зеленського», «Збройні формування України», «українські терористи», «карателі», «нацисти».
Окрема велика кількість фейків та маніпуляцій стосувалася міжнародної підтримки України, зокрема щодо неспроможності європейських країн надавати допомогу Україні та власне безсилля на фоні квітучої Росії
За період моніторингу з 30 грудня по 3 січня майже не змінилася і картина головних маніпуляторів і фейкометів регіону. Цього тижня лідером з маніпуляцій став окупаційний телеграм-канал «Евгений Балицкий» з 18% маніпуляцій від загальної кількості. На другому місці окупаційний телеграм-канал «Мелитопольская районная администрация» з 17% маніпуляцій. На третьому місці канал «Бердянск Актуально» з 11% дописів з недостовірною інформацією. Продовжували продукувати маніпуляції в кожному десятому матеріалі канал “Токмак Сегодня ” та “Запорожский Вестник ”.
Абсолютним лідером з фейків цього тижня став телеграм-канал «Токмак Сегодня» з 5% фейкових постів. На другому місці опинився телеграм-канал колаборанта та окупаційного посадовця «Володимира Рогова» з 3% фейків щодо просування ідеології Росії, а також ЗСУ, мобілізації, діяльності російської армії та соціальної тематики.
Всього ж телеграм-каналах було виявлено 27 маніпуляцій (або 8%) і 7 фейків (2%) від загальної кількості дописів в телеграм-каналах, це на 5% менше, ніж минулого тижня. Такими стали результати моніторингу 10 телеграм-каналів колаборантів, які розповсюджують інформацію на і щодо тимчасово окупованих територій Запорізької області.
Фейк про нардепа, який нібито радив українцям відмовитися від м'яса і яєць
В окупаційних телеграм-каналах активно розповсюджується скриншот із нібито цитатою народного депутата від партії "Слуга народу" Андрія Клочка. Згідно з цим повідомленням український політик рекомендував відмовитися від споживання продуктів, які зросли в ціні.
«Украинский депутат посоветовал украинцам питаться зеленью и крупами, а не мясом и яйцами, которые рекордно подорожали на Украине. Мясо, яйца, сливочное масло – это очень вредно для организма. Настоящие здоровые украинцы должны есть крупы, картофель, овощные салаты. Неслабую ряху он себе на салатиках накусал, как я погляжу», – пише окупаційний телеграм-канал «Токмак Сегодня».
Це неправдива інформація. На офіційних каналах комунікації агенції УНІАН, яка нібито опублікувала цю цитату, насправді такого матеріалу немає. На сайті, у телеграм-каналі, на сторінках у Facebook та Twitter (X) УНІАН подібні дописи не публікував
Формат оформлення «цитати» не відповідає актуальному стилю публікацій УНІАН — останні подібні картки з цитатами агентство випустило ще у 2021 році
Особливо показово, що цю «цитату» переважно розширюють російські та проросійські інформаційні ресурси, тоді як жодне з авторитетних українських медіа її не публікувало.
Як зазначає команда VoxCheck цей фейк вписується в систематичну дезінформаційну інформацію, спрямовану на дискредитацію українських політиків та створення суспільної напруги навколо соціально-економічних питань.
Інформація про те, що народний депутат Андрій Клочко радив українцям харчуватися зеленню та крупами замість м'яса і яєць, є фейком. Жодних підтверджень цієї заяви в надійних джерелах інформації немає.
Фейк про злам телемарафону і погрози "Орєшніком"
Представники окупаційної влади поширили інформацію про те, що в етері телемарафону нібито транслювали попередження про удар по Україні ракетою "Орєшнік".
Таку інформацію поширив однойменний канал так званого голови загальноросійського громадського руху «Мы вместе с Россией», очільника комісії з питань «суверенітету, патріотичних проектів та підтримки ветеранів громадської палати РФ Володимира Рогова.
«Тем временем на укроТВ идёт трансляция предупреждения об угрозе в ближайшие часы удара новейшей российской ракетой "Орешник".Говорят, что, вероятно, это всё хакеры, а может и не хакеры», – написав Рогов, доклавши як підтвердження своїх слів скрін екрана.
Після цього вкид поширили щонайменше 173 джерела, переважно в Telegram. Фейк "підкріпили" змонтованим відео.
У Центр стратегічних комунікацій SPRAVDI наголошують на тому, що ця інформація не відповідає дійсності і росіяни опублікували фейк про злам телемарафону.
"Поширюючи 30 грудня фейк про удар "Орєшніком", ворог намагався поширити паніку серед українців. Операція залякування відбулася за кілька годин перед черговим обстрілом України, для якого Росія застосувала 21 ракету різних типів і 40 безпілотників", – наголосили в Центрі стратегічних комунікацій.
Там уточнили, що також росіяни намагалися поширити деморалізуючий ефект на тлі "вразливості" телемарафону.
Також ворог, за даними SPRAVDI, продовжує кампанію з реклами російської балістичної ракети середньої дальності "Орєшнік". РФ продовжує нагнітання страху навколо своєї "диво-зброї".
Центр звернув увагу, що такий фейк поширили щонайменше 135 українських Telegram-каналів.
Пропаганда поширила фейк про пофарбований у кольори прапора США монумент «Батьківщина-мати» у Києві
Ще на початку року мережею розійшовся скріншот, на якому президент України виступає на тлі київської пам'ятки «Батьківщина-мати». Монумент прикрашає проєкція американського прапора. Ми перевірили, чи справді Володимир Зеленський використав таке тло для свого виступу.
Одразу після публікації традиційних новорічних звернень глав держав, у Telegram-каналах окупаційної влади таких як «Владимир Рогов» та «Токмак Сегодня» поширилися зображення, на яких стоїть Володимир Зеленський, а за його спиною видно київський монумент «Батьківщина-мати». Скульптура пофарбована у кольори державного прапора США.
«Во время новогоднего обращения ЗеФюрера на памятнике «Родина-Мать» в Киеве была проекция в цветах американского флага. Очередная легализация оккупации Западом южнорусских земель», – написав окупаційний посадовець Володимир Рогов.
Насправді у новорічну ніч 2025 року Володимир Зеленський традиційно звернувся до громадян України з підбиттям підсумків минулого року та прогнозом на наступний. Цього року промова президента тривала понад 20 хв. Він заявив, що 2025 рік має стати поворотним для країни — роком закінчення війни та зміцнення незалежності. Зеленський також висловив сподівання на подальший рух України у бік інтеграції з Європейським союзом та НАТО, оскільки, за його словами, боротьба за сильну та шановану Україну має продовжитись як на полі бою, так і за столом переговорів.
За шість років свого президентства Зеленський використав різне оформлення тла для запису новорічних звернень до громадян: у своєму кабінеті чи біля будівлі Офісу президента. Цього року вибір ліг на монумент, про що сам президент і заявляє на початку звернення. Він пояснює, що за ним — «Україна-мати» (офіційно пам'ятник все ще має назву «Батьківщина-мати», попри розмови про можливе перейменування) і вона символізує Україну, яка твердо стоїть на ногах.
З початку новорічного звернення і до позначки 11:55 монумент на фоні пофарбований у жовто-синій колір, що символізує прапор України. Далі президент присвячує частину своєї промови державам-партнерам. Саме в цей момент проєкція на монументі вперше змінюється на американський прапор, а Зеленський заявляє: "Америка була з Україною з перших хвилин війни й буде з перших хвилин світу". Про незалежність держави в цей момент президент нічого не говорив, він дякував за співпрацю та підтримку інших країн.
До того ж демонструється проєкція прапора США близько 5–7 сек., далі супроводжують кадри переговорів Зеленського з главами різних країн: Джо Байденом і Дональдом Трампом, Олафом Шольцем, Емманюелем Макроном, прем'єр-міністром Індії Нарендрою Моді, Джастіном Трюдо та Джастіном Трюдо. дякує партнерам і монумент забарвлюється в кольори інших прапорів. До них потрапили Японія, Франція, Швейцарія, Фінляндія, Польща, Швеція, Німеччина, Великобританія, Норвегія, Данія, Італія, Канада і наприкінці прапор Європейського союзу, що символізує прагнення України до ЄС. На позначці 15:39 під час перерахування держав-партнерів американський прапор показали вдруге.
Крім прапорів країн-партнерів України, на монументі також була проєкція з іменами загиблих військових.
Публікації про те, що цьогорічне новорічне звернення Зеленського записано на тлі проєкції прапора США на монументальній скульптурі, в основному розійшлися серед російськомовних ЗМІ та користувачів. Ні американські, ні українські авторитетні ЗМІ про це не писали. Однак також зустрічається кілька великих публікацій в англомовному сегменті соцмережі X. Наприклад, фото опублікував ірландський публіцист Чей Боуз, який співпрацює з RT і часто викладає антиукраїнські пости. Встановити першоджерело цієї новини складно через різноманітність формулювань у підписі. Проте першу публікацію, яку вдалося виявити було зроблено в Telegram-каналі «Білоруський силовик» 1 січня о 01:04.
Джерело: 061.ua