На фронті загинув відомий запорізький науковець, дослідник історії менонітів Максим Штатський

12 лютого загинув 35-річний воїн ЗСУ Максим Штатський, який в цивільному житті працював у Національному заповіднику «Хортиця» та був відомим далеко за межами України дослідником історії менонітів.

Про загибель Максима в соцмережах повідомляють його рідні, друзі, колеги.

– Мовчання вбиває….Вже тиждень як ти мовчиш….Ти завжди дякував мені, тепер скажу я – Дякую за те що ти був! Безмежно! Подробиць немає і поки не буде…12.02.2024 року ти пішов від нас, – написала в соцмережі дружина Максима Дарія Штатська.

Максим служив у складі 79-ї окремої десантно-штурмової бригади ЗСУ, мав позивний «Історик».

У жовтні 2023 року Максим написав в Фейсбуці пост про півроку на війні:

Півроку війни. Так, на багато речей дивишся інакше. Але найголовніша складність – залишатися самим собою. Елементарно казати "Ви", "дякую", "перепрошую" і таке інше. А це непросто. Непросто триматись вище ватерлінії спрощення та огрубішання. Непросто у світі, де 40-річні плачуть коли їх посилають на позицію і де 18-річні сміливо палять з рпг в темряву лишень по приблизних координатах. Непросто коли довкола доморощена маскулінність без чітких граней та елементарних понять про виховання. І, водночас, де будівельники ведуть 5-годинний бій, тримаючи позицію, самотужки. Де ділишся крайнім шматочком хліба між чотирма побратимами, і де дорослі дядьки не взмозі помити після себе посуд. А яка всепоглинаюча спокуса покрасуватися перед новоприбулими своїми ветеранськими оповідками. І за пару днів ці новоприбулі показують такі дива стійкості й хоробрості, що тобі навіки має бути соромно навіть за такі думки. Тут елементарні правила доброго тону сприймаються як позаземні. Але насправді довкола тебе лишень хороші люди…

… Війна-війнонька. Це суцільні конкурси на сільському весіллі. Дурні, але необхідні. Як карусель, весело, та всеодно нудить. Але ніхто ж крім нас, егеж? Коли співають про марунові берети, а ти ж не стрибав ніколи і 1.85м зросту не мав, а плачеш. Бо знаєш тих, хто на них заслужив, але вже не одягне. Тут не знаєш який день тижня, але пильно стежиш за погодою. І підбадьорюєш десятки таких як ти простих хлопців. Тут тебе тримає вище ватер-лінії купа причин. І я цим всім причинам нескінченно вдячний. Дякую тобі, Дашунчику, перш за все, – це слова Максима, які він опублікував 23 жовтня 2023 року.

Максим Штатський у 2010 році закінчив історичний факультет Запорізького національного університету. Працював науковим співробітником Національного заповідника «Хортиця», досліджував історію німців-менонітів. Саме він у 2019 році очолив експедицію, в результаті якої у фундаменті старої комори на Верхній Хортиці вдалось знайти близько 300 фрагментів надгробків знищеного кладовища менонітів. Знахідки відреставрували та в 2021 році відкрили Меморіал Хортицьких менонітів. В 2021 році вдалось виявити ще одну знахідку – постамент меморіалу першим менонітам-переселенцям, який встановили в 1890 році, а в 1943 році він зник. Тоді Максим Штатський казав, що збулась його 10-річна мрія.

Редакція 061 висловлює співчуття рідним та близьким Максима. Картки дружини Дарії Штатської для допомоги 5375 4114 0865 5855 моно, 5168 7520 0791 3042 приват.

Джерело: 061.ua