У Запоріжжі спостерігається дефіцит робітничих професій
У 2021 році в Запорізькій області було зареєстровано 58 тис. 490 безробітних. Разом з цим, мешканцям області пропонували 25 тис. 480 вакансій.
Зазначимо, що це офіційні дані Запорізького обласного центру зайнятості. Реальна ж кількість безробітних може бути набагато більшою, адже не всі вони звертаються до центрів зайнятості.
На те, що в Запорізькій області росте кількість безробітних впливає те, що люди не можуть знайти місце роботи за своєю спеціальністю. Деякими спеціалістами ринок праці просто перенасичений, через що на одне робоче місце претендує декілька людей.
Про те, на які професії сьогодні в Запоріжжі є найбільший попит розповів начальник управління підбору, комплектування та розвитку персоналу ПАТ «Запоріжсталь» Сергій Койпиш в ефірі програми «День. Тема» на телеканалі TV5.
— Не тільки у Запоріжжі, а й по всій Україні ми бачимо дисбаланс на ринку праці. Ми маємо надлишок гуманітарних професій: юристів, філологів, економістів. А ось представники інженерно-технічних професій: інженерів, металургів, машинобудівників, будівельників — у дефіциті. Наприклад, знайти професійного електроментера дуже складно, але якщо оголосити вакансію на посаду фінансиста, то кандидатів буде більше, ніж достатньо. Тому на рівні держави і на рівні підприємств, які перш за все зацікавлені у професійних кадрах, вкрай необхідно змінювати цю ситуацію. Перш за все – через профорієнтаційну роботу з молоддю та підвищення якості підготовки фахівців у навчальних закладах та безпосередньо на виробництві, — зазначив Сергій Койпиш.
Подібні профорієнтаційні заходи вже декілька років поспіль проводять підприємства Групи Метінвест.
— Профорієнтаційну роботу ми починаємо з учнів 8-9 класів, які стоять перед вибором майбутньої професії. Окрім традиційних зустрічей з нашими фахівцями, презентаціями та так званими Днями відкритих дверей, ми проводимо низку освітніх проєктів. Один з яскравих прикладів – проєкт Steel Tok, який у форматі квесту розповідає дітям про робітничі професії. Школярі, які відвідали цю виставку, у легкій розважальній формі зрозуміли як працює машиніст крану, вогнетривник, слюсар-ремонтник, електромонтер та інші спеціалісти дефіцитних професій.
Серед системних освітніх проєктів, через який Метінвест проводить профорієнтацію за пріоритетними професіями, є всеукраїнський конкурс WorldSkills Ukraine. Він проводиться вже 6 років поспіль. Цим конкурсом ми заохочуємо талановиту молодь пов’язувати своє майбутнє з промисловими підприємствами, — розповів Сергій Койпиш.
Але обрати професію – це ще не означає, що людина отримає якісну підготовку та після завершення продовжить кар’єру у своєму рідному місті чи області. Тому підприємства Метінвесту працюють ще й у напрямку заохочення студентів до працевлаштування не у Києві чи за кордоном, а у містах присутності.
— Ми намагаємося впливати на підготовку фахівців ще на етапі їхнього навчання в училищі чи університеті. Ми всебічно підтримуємо студентів та учнів, які обрали для себе робітничі професії додатковими стипендіями та реалізуємо для них ряд проєктів. Наприклад, з травня 2019 року у Запоріжжі реалізується проєкт «Стипендіальна програма Метінвесту». Партнерами програми виступають 2 запорізькі навчальні заклади — Національний університет «Запорізька політехніка» та Запорізький національний університет. У минулому році до програми приєдналися ще й 2 середньо-спеціальні навчальні заклади – Запорізьке машинобудівне вище професійне училище та Запорізький професійний ліцей залізничного транспорту. У рамках цього проєкту Метінвест підтримує студентів вузів та учнів сузів дефіцитних професій, які показують високі результати у навчанні, залучені до мотиваційних проєктів компанії та добре зарекомендували себе при проходженні практики на запорізьких підприємствах Метінвесту. Сумарно у 2021 році на виплати стипендій найкращим запорізьким студентам та учням училищ Метінвест направив близько 3,2 млн гривень. Програма продовжиться і в 2022 році, — розповів Сергій Койпиш.
Крім підтримки обдарованих студентів, підприємства Метінвесту працюють ще й у напрямку успішного працевлаштування та легкої адаптації на новому робочому місці.
— На допомозі у навчанні та мотивуванні кращих студентів, наша підтримка не закінчується. Ми розуміємо – якщо не створювати молодому співробітнику можливості для зростання всередині підприємства, він швидко втрачає інтерес не лише до підприємства, а й до професії. Тому на шляху становлення ми тісно працюємо з молоддю, допомагаємо та підтримуємо на всіх етапах. Це і допомога молодіжної організації комбінату у соціальному житті, і передача досвіду та професійна адаптація від наставників на виробництві. Аби молодий спеціаліст міг легко адаптуватися на робочому місці, до нього прикріплюють куратора, наставника, що допомагає робити перші кроки в професії. Створення таких умов допомагає молоді відчувати себе захищеним та впевненим у своєму майбутньому. На підприємствах також діють мотиваційні проєкти для молоді – програма «Молоді лідери», Система подачі пропозицій. Кращим молодим співробітникам, які обрали Метінвест першим місцем роботи, виплачується одноразова премія у 400 доларів, — підкреслив начальник управління підбору, комплектування та розвитку персоналу ПАТ «Запоріжсталь» Сергій Койпиш.
Зазначимо, що для працевлаштування на підприємства Метінвесту запоріжці можуть звернутися в Центр кар’єри Метінвест. Менеджери центру забезпечують весь процес працевлаштування – від написання резюме до співбесід, оформлення документів та зарахування в штат. Нагадаємо, що зараз Центр кар’єри Метінвест спільно з центром зайнятості реалізують програму, що дозволяє отримати робітничу професію та працевлаштуватися за 3 місяці.
Працівникам своїх підприємств Група Метінвест пропонує широкий соціальний пакет, «білу» зарплату, простий та зрозумілий кар’єрний маршрут, можливість навчання та багато інших переваг.
Раніше «Индустриалка» повідомляла, що Метінвест оголосив про старт шостого сезону студентського чемпіонату M.Student Champ. Його учасники вирішують реальні виробничі завдання, а також створюють нові ідеї та пропозиції для вдосконалення технологічних процесів. Практичні навички для своєї майбутньої професії студенти можуть отримати, побувавши на підприємствах Метінвесту. Зараз якраз триває набір на участь у змаганні — подати заявку до участі можна за посиланням.
Читайте також: Запорізькі підприємства Групи Метінвест перерахували до зведеного бюджету України рекордну суму податків
Сообщение На які професії є найбільший попит у Запоріжжі появились сначала на Индустриалка – новости Запорожья.