Працівники заповідника «Хортиця» розповіли про старовинні предмети, які отримали від митниці, – ФОТО

Київська митниця та Офіс Генерального прокурора передали Національному заповіднику «Хортиця» 135 предметів. Кілька років тому їх вилучили під час спроби незаконного переправлення через кордон. Потім тривала експертиза та судові процеси і от зараз – предмети розподілили серед музеїв країни.

Кореспонденти 061 побували в музеї та побачили передані речі.

Як пояснила головна зберігачка фондів Національного заповідника «Хортиця» Аліна Бутнікова, якщо предмети, вилучені на митниці, визнані культурними цінностями, їх розподіляють між музеями України згідно заявками. Така процедура відбувається один раз на рік.

«Нам розсилають перелік предметів, які були вилучені митницями по всій території країни і пропонують аби музеї обрали, які саме предмети їм потрібні. Потім, за цими заявками від музеїв, предмети розподіляються. Перевагу надають тим музеям, які давали експертизу на ці предмети. У випадку, якщо вони відмовляються, то віддають тим, хто подавав заявку», – повідомила Бутнікова.

Запорізькі науковці говорять, що таку велику кількість предметів отримали вперше. Більше того, за час війни це взагалі перша передача предметів культурної спадщини. Більшість переданих предметів зроблені з чорного металу, один – з кременю, ще чотири – зі срібла.

«Фрагмент з кременевого серпа – це доба енеоліту V тисячоліття до нашої ери. Волинський кремінь, скоріш за все, бо має характерну кольоровість. Дуже тонка ювелірна робота», – говорить старша наукова співробітниця науково-фондової роботи Національного заповідника "Хортиця" Тетяна Шелеметьєва.


Вона показала передані митницею предмети озброєння, – 37 предметів скіфського періоду VII – IV ст до нашої ери та 81 – часів Київської Русі. Вони зроблені з чорного металу технікою кування. Серед них і кілька різновидів стріл, як бойових, так і для полювання.

Також передано два бронзових предмети – це Сокири Кельт. Їхній стан хороший, але нема деревʼяного руківʼя.

Всі передані предмети будуть відфотографовані, а потім розглянуті реставраційною радою, яка має прийняти рішення щодо їхньої реставрації.

Джерело: 061.ua