Мешканці будинку по вулиці Незалежної України, в який 2 березня вночі влучила російська ракета, нарешті зустрілись з представниками влади аби обговорити, що мають робити.
"Всі мешканці міста повинні мати алгоритм дій, що робити, коли така біда трапляється. Ви правильно говорите, що це не остання трагедія, яка сталася в нашому місті і не перша", – звернулась до в.о. міського голови Запоріжжя Анатолія Куртєва та його заступників мешканка будинку Анна Прус.
Її родина (маленька донечка та чоловік) проживали на другому поверсі у другому під'їзді. Родині пощастило, бо вони вижили і їхнє житло вціліло, квартир збоку та зверху немає. Більше того, їхні сусіди загинули.
Вночі, після ракетного удару, Анна схопила свою 5-річну донечку, аби вона не бачила всього жахіття і пішла до друзів. Зранку, каже вона, прийшла до будинку разом з чоловіком і почала обходити всі намети, які такі там встановлені аби зрозуміти, що робити.
"Ми спитали в наметі Запорізької міської ради, що нам робити. Нам сказали: телефонуйте на 102 і 15-80, щоб зафіксувати звернення. Все це ми зробили. Ні в одній палатці нам не розповіли того, що тут зараз ви кажете на четвертий день після трагедії. Ми в такому емоційному стані, якому ми перебуваємо, ми не маємо записувати якісь телефони. Кожен мешканець нашого прифронтового міста має мати флаєр з алгоритмом дій. Мої батьки в окупації, батьки чоловіка теж в окупації і вийшло так, що в мій будинок потрапила ракета, я записала відео і ви мене назвали "городская сумасшедшая". Чому ви нас не зібрали біля дому? Чому ви не сказали одразу, що нам робити? Війна з нами сталася в такому форматі вперше. Бо коли це не стосується конкретно тебе, то сприймається все інакше. Я вимагаю аби в мене був алгоритм дій, що я маю робити", – звернулась Анна Прус до Куртєва.
Анна також додала, що їй пощастило, бо вона має всі документи, але ж дуже багато людей не мають взагалі нічого.
Куртєв розповів про те, що створено оперативний штаб, що всі служби працювали на місці трагедії і вдень і вночі. Але поки тривали аварійно-рятувальні та аварійно-пошукові роботи ніякі інші служби не могли зайти в будинок і складати якісь акти, аби потім люди могли отримати відшкодування.
"Ми точних цифр по зруйнованим та пошкодженим квартирам не маємо. Щоб повністю встановити ступінь руйнування, треба зробити обстеження, треба зрозуміти чи можна підключити комунікації", – сказав перший заступник мера.
В міськраді заявили, що будинок відключено від води, газу, опалення, електрики і наразі під'єднати комунікації неможливо. Проте, попередньо, мерія має висновки, що будинок підлягає відновленню. В якійсь далекій перспективі.
Щодо подальших дій влади та мешканців: спеціальна комісія має скласти акт зруйнованих та пошкоджених квартир. Кожна людина має отримати цей акт, оформити статус ВПО.
"2000 грн на дорослу людину, 3000 грн на дитину та 10 000 грн щомісяця від мерії", – на такі гроші можуть розраховувати люди, які залишились без квартир.
Мерія також запевнила, що готова надати тимчасовий прихисток, мовляв є гуртожиток, а також можна переночувати в школі.
"Треба реєструватися як ВПО, отримати акт обстеження, а що потім з ним робити? Скільки чекати рішень? Мені треба поховати маму. Я в важкому емоційному стані. Мені не треба житло в школі", – говорить запоріжанка Юлія Весельєва, яка втратила маму. Тіло жінки знайшли під завалами будинку. Від квартири нині не лишилося і сліду. Жінка мешкала на 5 поверсі в третьому під'їзди. Саме цей під'їзд зруйновано вщент.
Загалом, в мерії порахували (знову ж таки попередньо) що зруйновано 25 квартир, ще 10 – не придатні для проживання. Всього в будинку було 80 квартир. Загинуло 13 людей. В лікарні сьогодні знаходиться 6 постраждалих, двоє з них у тяжкому стані.
Джерело: 061.ua