У Запоріжжі хочуть затвердити програму зниження викидів забруднюючих речовин, проте екоактивісти наполягають не робити цього

Запорізька міська рада готується затвердити комплексну Програму охорони довкілля, спрямовану на поступове скорочення викидів забруднюючих речовин підприємствами міста.

Проєкт рішення оприлюднено на офіційному сайті мерії, передає 061.

З минулого тижня представники управління екологічної безпеки міськради на депутатських комісіях презентують цю програму.

Документ охоплює період 2024–2029 років і був розроблений спільно з Державною установою «Інститут громадського здоров’я ім. О.М. Марзєєва» на замовлення профільного управління

Програма передбачає впровадження низки природоохоронних, санітарних і технічних заходів для зниження фонових рівнів забруднення атмосферного повітря такими речовинами, як фенол, пил, оксид і діоксид азоту та формальдегід. Основна увага — на підприємствах I та II груп, а також тих, які працюють на твердому паливі.

Серед запланованих кроків: модернізація промислового обладнання; удосконалення систем очищення викидів; впровадження автоматичного моніторингу повітря; робота мобільної екологічної лабораторії; розробка санітарних зон навколо підприємств; озеленення територій поруч з промисловими зонами.

Екологічні активісти при цьому наполягають на недоліках програми і закликають депутатів не затверджувати програму в тому вигляді, в якому вона є зараз, оскільки на цьому етапі втілення програми не дозволить створити безпечніші умови для життя мешканців міста та знизити ризики для здоров’я, пов’язані із забрудненням повітря.

«Рух «Маю право дихати» використав всі можливі засоби, для того, щоб не допустити порушення екологічних прав городян. Такий важливий момент як незаконне подовження мартенівського виробництва не був відображений в експертній оцінці. Цього досить, щоб зрозуміти ступінь незалежності експертної оцінки. Наразі, без програми в 2027 році має замінитися мартенівське виробництво на киснево-конверторне, або найсучасніше, а при її прийнятті, брудне мартенівське виробництво подовжиться на невизначений термін. Хіба потрібна запоріжцям така програма, яка погіршує якість повітря», – прокоментував екологічний активіст Микола Ралик на презентації програми

Також екологічні активісти зазначають про те, що в програмі не зазначено результати, зокрема, що після її виконання повітря в місті стане якіснішим і як це можна виміряти. Громадськість зауважує, що мають бути чіткі індикатори покращення якості повітря, система моніторингу для виконання програми, заміна мартенівських печей, як вимагає законодавство, а також реальний контроль за зобов’язаннями підприємствами.

Нагадаємо, раніше ми писали про те, що мешканців Запоріжжя попереджають про метеоумови високого забруднення повітря

Джерело: 061.ua