У Запорізькому районі відкрили першу підземну школу на 1000 учнів: цей заклад освіти є найближчим до лінії фронту

У Запорізькому районі відкрили першу підземну школу. Вона знаходиться на базі однієї з гімназій в Балабине та є наразі найближчою до лінії фронту. Навчальний заклад здатен вмістити 1000 дітей у дві зміни. У цій школі навчаються діти не лише з Балабиного, але й з Кушугуму та Малокатеринівки.

Що відомо про нову підземну школу

Розпочали перші підготовчі роботи з будівництва школи під землею ще в травні 2024 року. Вартість будівництва склала понад 104 мільйони гривень.

Школа створена з урахуванням сучасних стандартів безпеки. Вона розташована на глибині в 6,3 метра. Окрім навчальних класів, що оснащені всім необхідним мультимедійним обладнанням – інтерактивними дошками, регульованими партами, тут є простір з фотостудією, конференц-зала, зони відпочинку з різними іграми, буфет, гардероб, зони для читання книжок. В школі є вентиляція, автоматична пожежна сигналізація та аварійне освітлення.

Крім того, для дітей з особливими освітніми потребами встановлено вказівники зі шрифтом Брайля та спеціальний підіймач.

«Від початку повномасштабного вторгнення у нас було лише дистанційне навчання. А з сьогоднішнього дня ми навчаємося у дві зміни, з 8-ї ранку і до 17-ї години. Кожна зміна здатна прийняти до 500 дітей. І діти, і вчителя дуже раді сьогодні повернутися до навчання. Коли лише ми побачили проєкт цієї школи, то були вражені. Ми настільки були раді тому, що наші діти прийдуть до безпечного освітнього середовища, ми чекали на будівництво підземної школи, хоча ми не говоримо, що вона підземна, це просто наша школа: вона світла, затишна, і дуже комфортна», – розповідає директорка навчального закладу Жанна Вінніченко.

Що кажуть про цей проєкт міжнародні партнери

До офіційного відкриття долучився Надзвичайний і Повноважний Посол Королівства Швеції в Україні Мартін Оберг. Він зазначив, що сьогодні вперше відвідав Запоріжжя і його сильно вразила стійкість місцевих мешканців, що знаходяться за декілька десятків кілометрів від лінії фронту.

«Швеція з початку повномасштабного вторгнення надала Україні підтримку на 6,25 млрд євро. В більшості це військова допомога. Один з моїх пріоритетних проєктів у 2024 році – це проєкт будівництва та реконструкції укриттів у школах, саме не підземних шкіл, а укриттів вже в існуючих школах. Я розумію потреби дітей зустрічатись один з одним. Всі ми пройшли період ковіду, а тепер Україна переживає повномасштабну війну. Я дуже щасливий, що ми відвідали цю повністю підземну школу. Мені приємно бачити обличчя дітей та обличчя вчителів, які сьогодні повернулися до навчання», – прокоментував Мартін Оберг.

Підвіз дітей та безпекова ситуація в громаді

Голова Кушугумської громади Володимир Сосуновський зазначає, що для дітей з населених пунктів громади організували підвіз шкільними автобусами учнів. В перший день вийшли на навчання загалом 670 дітей у дві зміни, проте сподіваються, що скоро безпекова ситуація покращиться і діти з крайніх точок громади зможуть доєднатися, а також сподіваються на повернення дітлахів, які тимчасово виїхали з батьками до обласного центру.

«Співфінансування з громади склало 12 мільйонів гривень і ще 3,7 мільйона гривень ми виділили на трансформатор. Зараз наша школа є найближчою працюючою підземною школою найбільш наближена до лінії фронту. Загалом в нашій громаді проживає зараз 2800 дітей і ми готуємо також проєкт з будівництва безпечного укриття для дитячого садочку», – прокоментував Володимир Сосуновський.

Батьки дітей спочатку з обережністю поставилися до ідеї будівництва підземної школи, але пізніше, коли впевнилися, що це безпечно і цей навчальний заклад відкриває нові можливості, то прийняли це й навіть допомагали облаштовувати освітній простір.

Що кажуть діти та вчителі про свої враження в перший день навчання у підземній школі

Діти кажуть, що підземну школу розглядають одночасно, і як осередок де вони отримують знання і як місце для спілкування. Адже повноцінно діти не мали змоги побачити своїх однокласників та друзів і для них важливо було відновити цей зв’язок.

Учениці 7 класу Ілона та Вікторія, що востаннє всім класом бачилися кілька років тому, коли мали робити світлини для спільного фотоальбому класу, за цей час дуже скучили один за одним.

«У новій підземній школі ми почуваємося себе безпечно. Найбільше нам подобаються оці ці зони для відпочинку з настільним тенісом, аерохокеєм та іграми», – розказує Ілона.

Вчитель інформатики Іван Чупріков каже, що нарешті він має змогу проводити очні заняття з робототехніки та 3-D моделювання на сучасному обладнанні.

«Я дуже чекав того моменту, коли можна буде працювати отак. Важливо наочно показати і розказати дітям про основні елементи цього конструктора, як його запрограмувати, як його з'єднати. В нашому класі починається саме реальна робота STEM-освіти – це хімія, технології, креслення, 3-D графіка. Саме цікаве, якраз коли дитина зробила, роздрукувала, з'єднала, запустила автомобіль або щось інше», – каже вчитель.

Заступниця директора школи з педагогічної роботи Альона Скидан розказує, що в підземній школі ніякого дискомфорту не відчувається, а навпаки й діти, і педагоги знаходяться в середовищі, яке допомагає надолужити, як освітні, так і комунікаційні втрати

«Найбільший комфорт нам створили діти, яких ми не бачили майже 5 років і те, що всі вони сьогодні вийшли – найбільше свято. Ми запросили дітей трохи раніше, щоб вони мали можливість між собою трохи поспілкуватись. Це те, чого вони були позбавлені усі ці роки. Звичайно, вони сядуть і будуть навчатися, але перш за все, живе спілкування є головним, воно сьогодні на першому місці. Ви ж бачите, що всі посміхаються, всі задоволені і я сподіваюсь, що наступні дні будуть такими ж, якщо не святковими, то принаймні робочими, стабільними та безпечними», – запевняє Альона Скидан.

Дистанційне долучання та харчування

Частина дітей, які наразі навчаються за кордоном, мають змогу доєднатися до процесу навчання онлайн. Вчителі наголошують на тому, що закуплена техніка для облаштування класів, дає можливість одночасно навчати дітей, які знаходяться в класі й тих, хто доєднається дистанційно.

Що стосується харчування учнів, то є базова кухня в наземній школі, де готуються страви відповідно до технологічних карток та за меню шеф-кухаря Євгена Клопотенко, а потім ці страви доставляються в підземну школу в спеціальних контейнерах. Початкові класи отримують обіди в ланч-боксах і харчуються вони в класах. Для школярів 1-4 класів та учнів пільгових категорій обіди безкоштовні, а школярі зі старшої школи можуть придбати готову їжу в буфеті.

Джерело: 061.ua