Чому отримувати «білу» зарплату вигідніше
З січня 2022 року Державна податкова служба почне контролювати великі витрати українців. Тобто, для того, щоб купити житло або транспортний засіб, повинно буде показати походження грошових коштів.
— Маючи 2 млн грн готівкою, ви не зможете прийти до забудовника і купити квартиру. Навіть зараз уже деякі нотаріуси просять довідку про доходи для оформлення купівлі автомобіля чи нерухомості, — розповіла запорізька юристка Регіна Харченко. — У Європі для того, щоб купити якесь дороговартісне авто, жило або навіть годинник, вам потрібно принести до продавця відповідну довідку і вказати законне джерело походження ваших коштів. Якщо у вас немає джерела походження цих коштів, то, відповідно, ви й не маєте права цими коштами розпоряджатися.
Наразі в Україні триває кампанія одноразового (спеціального) добровільного декларування, так звана «податкова амністія». До 1 вересня 2022 року українці матимуть змогу відкрито заявити державі про свої реальні статки, зокрема про ті, з яких не було сплачено податки. Держава, у свою чергу, пропонує майже символічну ціну легалізації активів та обіцяє не карати за ухилення від оподаткування, каже Регіна Харченко.
— Ще в червні був прийнятий відповідний закон про заходи, спрямовані на детінізацію доходів та підвищення податкової культури. Цими заходами до податкового кодексу було запроваджено додатковий розділ, який стосується так званого добровільного декларування. Фактично, якщо у вас у власності є якісь значні суми коштів на рахунках, в якості депозиту, об’єкти нерухомості, цінні метали, які не бачить наша держава, ви маєте право їх показати, задекларувати і сплатити зних відповідний податок від 5 до 9% в залежності від виду того об’єкту, кий ви показуєте.
Це добровільне декларування, на думку державних органів, надасть можливість, по-перше, наповнити бюджет, а по-друге, показати, що наші податкові відносини з державою є відкритими.
Добровільне декларування потрібне для того, щоб якщо громадяни мають якісь кошти, приховані від держави, у них є можливість їх показати, а потім законно використовувати, — зазначила Регіна Харченко.
Процедура декларування – абсолютно добровільна. Декларант не повинен підтверджувати джерела своїх доходів. По суті, податкова вірить йому на слово.
Активи, сумарна вартість яких не перевищує 400 тисяч грн, квартира площею 120 кв. м, будинок 240 кв. м та земельні ділянки в межах норм безоплатної приватизації автоматично амністуються для кожного повнолітнього громадянина. Також, не підлягає декларуванню автомобіль, який знаходиться у власному постійному користуванні і не використовується для комерційних цілей.
— В законі прописано, що громадянин України має право не декларувати кошти або об’єкти нерухомості чи інші дороговартісні предмети вартістю до 400 тисяч гривень. Тобто, фактично, це такі можливі накопичення, які особа може зробити, якщо вона працювала тривалий проміжок часу. Це гроші, які можуть у вас лежати і ви можете взяти і внести перший внесок за автомобіль чи техніку і у податкової не буде до вас питань, — розповіла Регіна Харченко.
Новий закон — це ще один привід замислитися тим українцям, які тривалий час отримували «сірі» зарплати в конвертах.
Чому отримувати «неофіційну» зарплату невигідно для всіх учасників, розповіла начальниця відділу експертизи умов праці ГУ Держпраці в Запорізькій області Олена Діліон.
— Незадекларована праця — це погано для всіх. Для держави погано тим, що внаслідок ненадходження податків до бюджетів всіх рівнів держава не може повною мірою виконувати соціальну політику: утримувати лікарні, школи, платити пенсії.
Для роботодавця погано тим, що внаслідок не оформлення трудових відносин з працівниками, як правило, він не може розраховувати на кваліфіковану робочу силу. В нього буде плинність кадрів, він повинен постійно залучати кошти і час на їх навчання.
Для робітників це погано тим, що громадяни не можуть в такому випадку розраховувати на гідні умови праці, на те, що роботодавець гарантовано виконає всі свої зобов’язання, виплатить заробітну плату, оплатить лікарняні, компенсацію внаслідок можливого нещасного випадку на виробництві. І найголовніше — людина не може розраховувати на отримання гідної пенсії, — зазначила Олена Діліон
.Згідно офіційній статистиці, в цілому по країні рівень незадекларованої праці — 20%. В Запорізькій області — 21,4%.
Часто роботодавець маскує незадекларовану працю під договорами цивільно-правового характеру. Це теж є порушенням.
— Цивільно-правовий договір укладається, як правило, на виконання якогось певного виду робіт, і коли його виконано, наймач розраховується з працівником. Коли ми працюємо за трудовим договором, ми періодично отримуємо зарплату — не рідше, ніж 2 рази на місяць.
Це є порушенням, це маскування трудових відносин. Якщо це роботодавець 1-3 групи оподаткування, то при першому порушенні він отримує попередження. А якщо ситуація повториться протягом 2 років, він отримає штраф у розмірі 30 неоподаткованих мінімумів за кожного неоформленого працівника. Робітник може сам перевірити, чи сплачують за нього податки. Це можна зообити на сайті Пенсійного фонду України, — розповіла Олена Діліон.
З початку року інспекторами Держпраці провели в Запорізькій області 379 заходів з питань оформлення трудових відносин. В ході них виявили 825 незадекларовних працівників.
Також з 1 липня по 1 жовтня в Україні тривала операція «Виходь на світло». Передувала цій роботі потужна роз’яснювальна кампанія, потім була інспекційна кампанія. Під час неї виявили 525 неоформлених працівників.
Найбільш ризикові сфери з точки зору незадекларованої праці — це торгівля, сільське господарство, будівництво, транспорт та заклади громадського харчування.
Багато працівників радіють грошам без вирахувань за «темними» відомостями і не замислюються, що працедавець не турбується про високий рівень доходів свого персоналу та зловживає їх становищем.
Тому для роботи треба вибирати компанії з офіційним працевлаштуванням, високими «білими» зарплатами, хорошим соціальним пакетом та прозорою системою заохочень.
Читайте також: Запорізькі металургійні підприємства інвестують у розвиток регіону
Сообщение Українці, які отримують зарплати у конвертах, більше не зможуть купувати квартири та машини появились сначала на Индустриалка – новости Запорожья.