У Запоріжжі реалізували проєкти студентів, які перемогли у конкурсі «Хортиця — втілення мрій»
Можливість спостерігати за дикими тваринами Хортиці та здійснити велопрогулянку маршрутом із цікавими місцями цього заповідника такі ідеї запорізьких студентів нещодавно втілено на острові. А коли потеплішає, то буде реалізовано ще один проєкт — особлива стежка, по якій можна гуляти босоніж.
Це стало можливим завдяки конкурсу ідей серед студентів Запорізького національного університету «Хортиця — втілення мрій», у якому перемогли ці проєкти. Студентська молодь пропонувала креативні цікаві ініціативи, як удосконалити Хортицю. Конкурс стартував у липні цього року.
— Проєкт «Хортиця — втілення мрій» ми втілили спільно з комбінатом «Запоріжсталь» Групи Метінвест та Національним заповідником «Хортиця», — відмітив менеджер громадської організації «Запоріжжя. Платформа спільних дій» Дмитро Халілов. — Разом зі студентами ми хотіли створити на Хортиці кілька крутих проєктів, які будуть цікаві як запорожцям, так і гостям міста. Й результати навіть перевершили наші очікування.
Як повідомив Дмитро Халілов, сума фінансування трьох проєктів становила 300 тис. грн. Гроші виділив комбінат «Запоріжсталь».
«Индустриалка» побувала на Хортиці й подивилася, як втілені проєкти. А також поспілкувалася зі студентами, які їх запропонували.
Для проєкту «NEzumno» («Не зимно») зробили годівницю для диких тварин (їх підгодовуватимуть взимку). Та встановили відеокамеру, за допомогою якої можна онлайн спостерігати, наприклад, за оленями та козулями — достатньо зайти на офіційний сайт Національного заповідника «Хортиця» у розділ «Вебкамери». Локація встановлена в південній частині острова, на Протовче. Це заповідна зона й тут дуже малолюдно.
— Коли я дізналася про конкурс, то зрозуміла, що хочу зробити щось для тварин, — каже четвертокурсниця факультету іноземної філології ЗНУ Ірина Ульченко. — Хотіла, щоб можна було за ними спостерігати й побачити, які чарівні тварини живуть у нас на Хортиці. Сьогодні я вперше побачила втілення проєкту «живцем». Круто! Це хороша локація.
Ще один проєкт-переможець, «Вarefoot» («Босонога стежка»), який втілять в теплішу пору, — теж ідея Ірини Ульченко. Вона запропонувала прокласти спеціальну стежку з різним природним покриттям: піском, деревом, каменями, шишками, травою та мохом.
— Це буде «Босонога стежка» довжиною близько 200 метрів і шириною приблизно 1 м, яку потрібно пройти, відповідно, босоніж. Побачила таку ідею в Карпатах. Це таке об’єднання з природою. Можливо, стежка буде закільцьована. «Босонога стежка «розміститься в районі «Козацького кола». Там будуть шухлядки для взуття та інструкція, як користуватися маршрутом. Вхід буде безкоштовний. Стежкою вільно зможуть користуватися дві-три людини. А якщо діти — то більше.
Ідею проєкта-переможця «Спільнота», що передбачає розробку загальної системи велосипедної навігації островом, запропонував студент четвертого курсу історичного факультету ЗНУ Сергій Ващенко. Велосипедний маршрут стартує від оновленого майдану «Козацьке коло».
— Ідея мого проєкту — створити карту велосипедних маршрутів, велонавігацію для велосипедистів із Запоріжжя та гостей міста, щоб вони могли побачити більше цікавих місць на Хортиці. І зараз на сайті заповідника «Хортиця» є окрема вкладка з маршрутом. Поки там один маршрут. Але люди можуть додавати свої маршрути.
У веломаршруті є Тарасова стежка, музей історії запорозького козацтва, історико-культурний комплекс «Запорозька Січ», пам’ятник «Козак Мамай», Наукове містечко, комплекс «Скіфський Стан» та інші місця й пам’ятки. Завершується маршрут недалеко від початку – біля Пагорба Єдності.
— Дуже цікавий освітній проєкт, — оцінив «Не зимно» генеральний директор Національного заповідника «Хортиця» Максим Остапенко. — Це приклад трансформації сприйняття екологічних об’єктів через сучасні технології. Важливо, що наявність таких технологій з часом може мінімізувати шкоду від браконьєрів. А велотуризм на острові — це актуально і перспективно. Цікавий й проєкт «Босонога стежка» — це ноу-хау, такого на Хортиці ще не було.
Нагадаємо, що окрім таких невеликих, але важливих проєктів, на Хортиці реалізується масштабна реконструкція. Вже відновлено низку знакових об’єктів, острів наповнюється новими сеансами, новими атракціями. Велике відродженняХортицістартувало в цьому році, з ініціативи Президента Володимира Зеленського. Її відродження — у пріоритетній зоні відповідальності заступника керівника Офісу Президента і координатора президентської програми «Велике будівництво» Кирила Тимошенка. На Хортиці вперше в новітній історії застосували практику партнерства держави з бізнесом — партнером проєкту розвитку заповідника стала Група Метінвест.
Читайте також: Артоб’єкт на Хортиці буде змінювати колір два роки.
Фото автора
Сообщение Усі бажаючі зможуть спостерігати онлайн за тваринами на Хортиці появились сначала на Индустриалка – новости Запорожья.