Виконуючий обов’язки міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв розказав про дії міністерства щодо об’єктів історико-культурної спадщини – експонати музеїв, кургани, заповідники, інші заклади культури та історії, що залишилися на тимчасово окупованій території Запорізької області
Про це Ростислав Карандєєв розказав в коментарі 061 під час візиту до Запоріжжя.
За його словами наразі міністерство аналізує ситуацію на тимчасово окупованих територіях в той спосіб, який є можливим, бо отримати достовірну інформацію з окупації на сьогоднішній день непросто.
«Аналіз ми можемо робити через фіксацію руйнувань та розрахунок збитків на основі цього. А ще ми маємо фактично пограбовані музеї. Навіть незважаючи на зовні улесливі слова окупантів, щодо відновлення культурного життя на тих територіях, які він зараз займає, воно є продовженням суто пропагандистських дій на утвердження російської імперської політики. На жаль, ми втратили дуже багато об'єктів культурної спадщини. І мова йде не тільки про нерухомі пам'ятки, а й про артефакти, музейні предмети. Це величезні колекції, які були, в тому числі, на території Запорізької області, зокрема, у Мелітополі, Бердянську та інших містах, які багаті на культурно-археологічну спадщину», – зазначив він.
Водночас, держслужбовець підкреслює, що наразі віднайдені інструменти належної фіксації, навіть дистанційної втрат.
«Ми працюємо спільно з ЮНЕСКО. Працюємо за тими протоколами, які в подальшому будуть прийняті міжнародними судами, як частина позову до держави-агресора щодо відшкодування наданих збитків. Ми працюємо з нашими міжнародними партнерами в частині запобігання розповсюдження українських артефактів за кордоном. І в нас є вже певні успіхи. Ми постійно приймаємо від наших колег ті колекції, які конфіскуються на кордонах. На кордонах Євросоюзу, в Сполучених Штатах. Звісно, це маленька крапелька всього того, що ми, на жаль, втратили, або потенційно ще можемо втратити. Але, тим не менше, робота ця ведеться. Це складно. Взяти хоча б той факт, що через кілька десятиліть після завершення Другої світової війни, ми повертаємо в Україну ті артефакти, які були вивезені ще німецькими фашистами. Уявімо собі, який обсяг роботи стоїть перед нами і наступними навіть поколіннями українських мистецтвознавців, правоохоронців, щоб повернути те, що награбовано було сьогодні на цей момент російським агресорам», – зазначив в.о міністра.
Також міністр повідомив про те, що є домовленості і порозуміння з Офісом Генерального прокурора України щодо створення спеціального підрозділу, який би опікувався суто питаннями збереження і охорони культурної спадщини.
Нагадаємо, раніше ми писали про те, що відомо про зруйновану росіянами будівлю КСК «Сучасник» в Гуляйполі
Джерело: 061.ua