Аби врятувати життя хворого, кисень проходить складний шлях на “Запоріжсталі”
Україна разом з усім світом продовжує боротися з пандемією коронавірусу. Медики на своїй передовій борються за життя тяжких хворих, кожен з яких з киснезалежним. З осінньою хвилею захворюваності абсолютна більшість госпіталізованих з COVID-19 потребують кисню. Обсяги споживання хворими цього життєво важливого продукту сягають космічних цифр.
Постачати до лікарень України кисень продовжують підприємства Групи Метінвест. Життєво важливу рідину виробляють чотири підприємства компанії, серед яких металургійний комбінат «Запоріжсталь». Щодня киснево-компресорний цех підприємства відвантажує в середньому 40 тонн рідкого медичного кисню. Однак нещодавно у пікові часи захворюваності металурги надавали лікарням майже вдвічі більше рідкого кисню.
Аби врятувати життя хворого, кисень проходить складний шлях. Процес виробництва рідкого медичного кисню складається з ланцюжка, контроль кожної з ланок якого є надзвичайно важливим для отримання високоякісної рідини.
Повітря надходить через камери фільтрів на компресори, де стискається, і надходить у блок розділення повітря. Там розділяється на складові: азот, кисень, аргон та інші інтерні гази. Одним з продуктів є рідкий кисень, який на підприємстві заправляють у сховище обсягом ємністю 600 куб.м, де вміщається майже 680 тонн кисню. Саме звідти заправляються машини з кріогенними транспортувальними цистернами, які транспортують рідкий кисень до медичних закладів.
Контролюють виробничий процес фахівці повітрярозподільної установки (ПРУ)-60. Її виробнича потужність складає 60 куб. м або 3 тонни кисню на годину. За добу виходить 72 тонни рідкого кисню.
З початком постачання медичного кисню лікарням заводчанам додалося роботи, адже кожне відвантаження кисню потребує заповнення низки форм, що гарантує високу якість сертифікованого продукту. Якщо раніше аналіз продукту робився раз на зміну, то зараз контроль якості рідкого кисню проводиться для кожної машини відвантаженої рідини.
У виробничому процесі передбачений безперервний контроль аналізів продукту на вміст шкідливих домішок та якості самого кисню. Фахівці Служби головного енергетика комбінату контролюють процес випуску медичного кисню, згідно з затвердженими вимогами. Без відома та контролю якості з боку уповноваженої особи з якості медичного кисню “Запоріжсталі” Тетяни Сидоренко жодна транспортна місткість не виходить за межі підприємства. Адже перевіряється не лише сам кисень, а й відповідність транспортних засобів нормативним вимогам.
— У зв’язку з великою необхідністю у медичному кисні, нам доводиться приходити на роботу раніше й затримуватися за необхідності, — сказала Тетяна Сидоренко.
Як розповів майстер ККЦ Андрій Записов, з ділянки зберігання рідкий медичний кисень відвантажується споживачам — медичним закладам.
— На сьогодні ми відвантажуємо продукцію близько п’яти машинам на добу — це близько 50 тонн. В кінці жовтня був досить напружений період — відвантажували 80-90 тонн кисню на добу, — повідомив Андрій Записов.
За його словами, час відвантаження кисню залежить від вантажопідйомності машини з кріогенними транспортувальними цистернами. Наприклад, у машину об’ємом 8 тонн кисень відвантажується протягом 1 години 10 хвилини. Щоб відвантажити рідкий кисень у машину вантажопідйомністю 20 тонн, треба витратити 2,5-3 години.
У медичних закладах тонна рідкого кисню, проходячи через кріогенний випарник, перетворюється на 850 кубометрів газоподібної речовини – це приблизно добовий обсяг кисню для 141 хворого.
Нагадаємо, у квітні 2021 року комбінат “Запоріжсталь” отримав реєстраційне свідоцтво Міністерства охорони здоров’я України на виробництво рідкого кисню для використання як медичний лікарський засіб. З цього моменту комбінат розпочав передачу кисню до лікарень на безоплатній основі.
Металургійні підприємства Групи Метінвест постачають кисень до медичних закладів у 14 областях України. Географія допомоги розширюється з кожним тижнем. Днями кисень Метінвесту почали отримувати лікарні Закарпатської та Івано-Франківської областей.
Читайте також: В реанимацию запорожской больницы пациенты с коронавирусом попадают повторно
Фото автора
Сообщение Як на запорізькому підприємстві виготовляють життєво необхідний кисень появились сначала на Индустриалка – новости Запорожья.