Кількість маніпуляцій в телеграм-каналах представників окупаційної влади минулого тижня знизилася. В топі неправдивих повідомлень історії про підрив мосту диверсантами в Бердянську, повідомлення про те, як мешканці західної України ухиляються від мобілізації, а на війні натомість гинуть виключно «російськомовні».
Продовжують окупанти маніпулювати на темі мобілізації та роботи ТЦК, а також поширюють дезінформаційні повідомлення стосовно підготовки до нападу на Запорізьку АЕС та звинуваченню ЗСУ у чергових атаках енергооб'єкта.
Минулого тижня неправдива риторика про ЗСУ склала 28% від усієї кількості фейків. При цьому, в дописах вкрай рідко використовують офіційну назву армії – Збройні Сили України, таким чином, очевидно, цілеспрямовано ігноруючи факт існування як незалежної української держави, так і наявності у неї офіційної армії, яка наразі виконує свою основну функцію: захищає країну від вторгнення російських агресорів. Щодо якісного аналізу, то за тиждень в топі повідомлень з фейками й маніпуляціями вийшли звинувачення захисників України у обстрілах окупованих міст Запорізької області, прагненні застосувати спецслужбами України небезпечну хімічну зброю американського виробництва, масову здачу в полон українських військових та багато іншого. Збройні сили України на каналах окупантів і колаборантів продовжують демонізувати, українських військовослужбовців називають не інакше як «бойовики Зеленського», «Збройні формування України», «українські терористи», «карателі», «нацисти».
Вже котрий тиждень пропаганда також маніпулює на темі вкрай влучних атак російської армії по військовим базам, скупченню найманців і так далі. Цього тижня знову почали з’являтися дописи з відфотошопленою нацистською символікою, яку нібито використовують військові ЗСУ. Також окупанти поширюють неправдиві повідомлення про депортацію українських біженців з країн ЄС, зокрема, про депортації українців зі Швейцарії.
Окрема велика кількість фейків та маніпуляцій стосувалася життю на окупованих територіях. Так, пропаганда знову вдається до маніпуляцій щодо «виявлення» правовласників житлового фонду. Фактично мова йде про рейдерське захоплення нерухомості та майна, що належать особам, які покинули окуповані території.
За період моніторингу з 28 жовтня по 1 листопада майже не змінилася і картина головних маніпуляторів і фейкометів регіону. Цього тижня лідером з маніпуляцій став телеграм-канал окупаційного губернатора Євгена Балицького з 33% маніпуляцій. На другому місці опинився окупаційний телеграм-канал «Администрация города Мелитополь», де було зафіксовано 21% маніпуляцій від загальної кількості контенту. Третю сходинку з невеличким відривом в 17% маніпуляцій від загальної кількості дописів посів телеграм-канал “Мелитопольская районная администрация”. Продовжували продукувати маніпуляції в невеликій кількості канали «Бердянск Актуально», «Типичная Акимовка» і «Запорожский Вестник»
Абсолютним лідером з фейків цього тижня став окупаційний телеграм-канал “Токмак Сегодня”. Він отримав статус головного розповсюджувача фейків щодо просування ідеології Росії – всього трохи понад 8% дописів у нього були фейковими. Телеграм-канал окупаційного посадовця Владимира Рогова опублікував на своєму каналі 7% фейків, а «Запорожский Вестник» – 5%.
Всього ж в телеграм-каналах було виявлено 49 маніпуляцій (або 10%) і 21 фейк (5%) від загальної кількості дописів в телеграм-каналах). Такими стали результати моніторингу 10 телеграм-каналів колаборантів, які розповсюджують інформацію на і щодо тимчасово окупованих територій Запорізької області.
Фейкові звинувачення в «екоциді» для виправдання злочинів РФ
Росія продовжує використовувати екологічну риторику для виправдання своїх злочинів на тимчасово окупованих територіях України. Всі ці маніпулятивні заяви є елементом пропаганди, спрямованої на віддзеркалення власних злочинів та створення ілюзії «миротворчої місії» Росії.
Так, окупаційний телеграм-канал “Новое медиа в Запорожье” поширив заяви сумнівного експерта Миколи Дороніна про те, що Україна начебто вчиняє «екоцид» на Донбасі та інших територіях.
"Экоцид — тяжелое преступление, намеренное причинение вреда компонентам природной среды. Теперь в историю экоцида вписывают себя власти Украины. Подрыв Каховской ГЭС — это снижение водного баланса Запорожской и Херсонской областей. Попытки нанести ущерб химическим предприятиям и трубопроводам — это возможность заражения обширных земель. Обстрелы полей пшеницы или лесов зажигательными снарядами — это стратегия выжженной земли, которую продвигали американцы во Вьетнаме и фашисты в период Великой Отечественной войны", — зазначає телеграм-канал.
Насправді усі звинувачення на адресу України побудовані на фейкових тезах, які не мають під собою фактологічної основи.
Підрив Каховської ГЕС 6 червня 2023 року був організований саме російськими військами. Цей злочин призвів до масштабної екологічної катастрофи: затоплення великих територій Херсонської та Запорізької областей; забруднення водних ресурсів і знищення екосистем; загибель флори, фауни та загроза здоров’ю людей.
Звинувачення України в цьому є абсурдними, оскільки російські сили контролювали ГЕС у момент вибуху.
Як повідомляється у звітігромадської організації Truth Hounds руйнування ж хімічних підприємств, трубопроводів, шахт і водопостачальних систем на Донбасі почалося з 2014 року, коли Росія окупувала частину території. Російські війська навмисно обстрілюють цивільні об’єкти, спричиняючи екологічні катастрофи, зокрема, руйнування промислових підприємств, через що небезпечні хімікати потрапляють у довкілля. Ці дії прямо порушують міжнародне право і є відповідальністю Росії.
Обстріли сільськогосподарських угідь і лісів за допомогою заборонених боєприпасів, таких як запалювальні снаряди, здійснюються саме російськими військами. Україна, навпаки, робить усе можливе, щоб захистити свої природні ресурси, попри безперервну агресію.
Як повідомили в МЗС, Україна зафіксувала вже понад 5 800 випадків заподіяння прямої шкоди довкіллю державою-агресором. Загальні збитки сягають 60 млрд доларів.
Росія використовує термін «екоцид», аби створити образ України як агресора та виправдати свою військову присутність на окупованих територіях. Однак справжній «екоцид» здійснюється саме Росією, в тому числі систематичне знищення екосистем на окупованих територіях та використання заборонених видів озброєння. Маніпуляції терміном «екоцид» спрямовані на виправдання агресії й дискредитацію України в очах світової спільноти.
Фейк про «українських снайперів» для дискредитації протестів у Грузії
Російські пропагандисти в черговий раз вдалися до підробки документів, маніпуляцій та фальсифікації фото, щоб поширити неправдиву інформацію про втручання України у внутрішні справи Грузії. Ця дезінформаційна кампанія спрямована на те, щоб звинуватити Україну у провокуванні протестів після скандальних парламентських виборів у Грузії.
Так, окупаційний телеграм-канал “Токмак Сегодня” опублікував допис про «українське втручання» в протести в Грузію через візит українського політика Олексія Гончаренко в Тбілісі, а також появу українських снайперів.
“Снайперы, подготовленные на Украине, прибывают в Грузию для организации провокаций по сценарию "майдана". Алаверды за 2013 год”, — зазначив телеграм-канал.
“По пути Украины: Лёша Гончаренко прибыл в Грузию делать Майдан… Палач украинского народа приехал помогать грузинам, чтобы у них было так же, как на Украине. Но "оппозицию" это уже не остановит. Майдан Вашингтоном уже оплачен. И как мы видим на примере убийцы одесситов в Доме Профсоюзов (2 мая 2014 года), упыри, прибывшие за кровью грузин, уже на месте”, — написав “Токмак Сегодня”.
Слід зазначити, що Олексій Гончаренко справді перебував у Грузії у день виборів, проте в якості спостерігача від ПАРЄ, про що писав заздалегідь у своїх соцмережах.
Щодо історії з “українськими снайперами”, то проєкт Myth Detector ідентифікував одного з учасників відео, яке поширювали російські ЗМІ. Ним виявився громадянин Грузії Лаша Каціашвілі, який працює вчителем з цивільних питань у школі та не має жодного стосунку до української армії. Чоловік також надав Myth Detector інформацію про інших осіб, які стоять поряд із ним на відео, поширеному росЗМІ. Він розповів, що був із чотирма друзями на мітингу перед будівлею парламенту 28 жовтня, але у форму для походів були вдягнені троє, зокрема й сам Каціашвілі, а поширені пропагандистськими ЗМІ кадри, на яких видно похідний рюкзак і шеврон із зображенням українського та грузинського прапорів, належать Георгію Котолашвілі.
«Жодна з них не є військовою формою, все куплено у військово-тактичних магазинах Тбілісі. Шеврони теж були куплені в магазині», – заявив Котолашвілі. Він додав, що на мітингу було кілька засновників клубу хайкерів «Мтамадідеблебі» у похідному одязі.
Проєкт Myth Detector наголошує, що під час політичних подій, які відбуваються в Грузії, кремлівська пропаганда систематично поширює дезінформацію про те, що українці приїжджають до Тбілісі з метою «організувати провокацію».
Фейк про судовий вирок в 5 років тюрми за фільмування дій ТЦК
Російські пропагандистські ресурси поширюють маніпулятивне повідомлення про те, що одесита нібито засудили до 5 років позбавлення волі за опублікування відео у TikTok із насильницькою «бусифікацією». Однак реальний зміст судового вироку спотворено.
“Одесситу, опубликовавшему в Тиктоке видео с насильственной бусификацией, дали 5 лет тюрьмы. Вот она светлая свобода, демократия и европейские ценности”, – зазначає телеграм-канал “Токмак Сегодня”.
Насправді, відповідно до рішення Малиновського районного суду міста Одеси від 12 вересня 2024 року, особу засуджено не за контент у соцмережах, а за умисне перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України під час воєнного стану, зокрема за публікацію відеоматеріалів, які могли розкрити місце проведення мобілізаційних заходів.
Вирок передбачає 5 років позбавлення волі, але із застосуванням ст. 75 КК України, що звільняє від відбування покарання з випробувальним терміном на 1 рік. Суд також постановив конфіскувати мобільний телефон як засіб вчинення правопорушення.
Таким чином, твердження про «покарання за відео з насильницькою бусифікацією» є неправдивим. Насправді рішення суду стосується злочинів, які ставлять під загрозу національну безпеку України в умовах війни.
Джерело: 061.ua