Залізничникам «Запоріжсталі» закупили сучасні цифрові рації
На комбінаті «Запоріжсталь» транспортування вантажів залізницею залишається одним із основних видів логістики, бо це зручно, безпечно та практично. За доставку вантажів відповідають фахівці управління залізничного транспорту.
На сьогодні управління залізничного транспорту — це найбільший підрозділ комбінату «Запоріжсталь». Він забезпечує безаварійний та безпечний рух залізничного транспорту. Головні задачі залізничників — доставка сировини для виробництва, вивіз готової продукції, забезпечення внутрішніх і технологічних перевезень. Для їх виконання на комбінаті щоденно працюють близько 65 локомотивів.
Від безперебійної роботи управління залізничного транспорту залежить стабільність усього виробничого процесу. Тому для того, щоб його працівники безпечно та комфортно працювали, в управлінні системно оновлюють, модернізують та покращують матеріально-технічну базу. Одне з останніх оновлень — заміна рацій для зв’язку з аналогових на цифрові. Всього за кошти комбінату для залізничників закупили 259 стаціонарних та мобільних рацій.
— У 2021 році ми закупили 140 стаціонарних та 119 мобільних рацій для локомотиво-упорядницьких бригад. Бюджет цього проєкту склав близько 3 мільйонів гривень. Рації — це основний засіб зв’язку залізничників. Від якості отриманого сигналу та команд залежить правильність розуміння робочих завдань і безпечність їх виконання. Цифровий радіозв’язок — це, в першу чергу, покращення якості передачі інформації та забезпечення стабільного зв’язку під час переговорів. Його використання — це ефективний спосіб мінімізації пересування людей на території парку. Перехід на цифровий радіозв’язок ми почали реалізовувати в рамках єдиного технологічного стандарту з цифрового зв’язку Групи Метінвест, — розповів начальник управління залізничного транспорту ПАТ «Запоріжсталь» Вадим Колісник.
Ще однією перевагою цифрових рацій, окрім якісного зв’язку, є енергоефективність. Під час зарядки батареї споживається менше електроенергії, а самого заряду вистачає на більший проміжок часу, ніж в аналогових раціях. Сукупність усіх цих якостей — вища якість зв’язку, довший заряд батареї, чіткість та справна робота рації — важливий фактор у підвищенні охорони праці, оскільки головне правило в управлінні залізничного транспорту — безпека при виконанні маневрових робіт.
Новими раціями вже користуються представники майже всіх професій, які є в управлінні. Наприклад, машиніст з її допомогою тримає зв’язок зі своїм помічником, складачем поїздів та черговим по станції, який дає йому завдання. Монтери колії — узгоджують свої дії з черговим по станції, вагонники — доповідають йому про свою роботу.
Працювати з новими раціями залізничники почали з вересня. Перехід на новий вид зв’язку, за їх словами, був легким. Роботою з новим обладнанням вони задоволені.
— На моєму робочому місці рація — це мої очі. Бо саме по ній передається вся інформація, коли їдеш вперед з вагонами. З цифровою рацією я працюю вже більше місяця. Звичайно, з нею працювати комфортніше. Особисто мені подобається, що вона довго не розряджається та гарно передає звук. При переході з аналогових рацій на цифрові ніяких складнощів особисто у мене не виникало. Вони легкі у використанні, та і принцип роботи схожий з аналоговою, — поділився враженнями машиніст тепловоза управління залізничного транспорту ПАТ «Запоріжсталь» Богдан Балабуха.
Позитивний ефект від використання нових радіоприборів відчули і працівники залізничних станцій. У них покращилася комунікація з машиністами та підвищилися темпи праці.
— Рації — це основний інструмент нашої роботи. На перший погляд це просто інструмент обміну інформацією, та саме від якості зв’язку залежить безпечна робота на залізничному транспорті, чіткість постановки та розуміння виробничих задач, врешті решт, збереження цілісності вантажів та строки виконання виробничих завдань. Використання цифрових рацій на станції збільшило швидкість роботи, покращило якість зв’язку, а також взаєморозуміння між диспетчерським апаратом, черговим по станції, локомотивними бригадами, складачами поїздів та іншими працівниками залізниці, — розповів начальник станції «Східна» ПАТ «Запоріжсталь» Станіслав Ісаєв.
На сьогодні близько 95% тепловозів «Запоріжсталі» обладнані цифровими радіостанціями. Протягом двох тижнів рації мають з’явитися на всіх ділянках управління залізничного транспорту.
Читайте також: На запорізькому підприємстві з’явилась універсальна дорожня машина — фото
Фото автора
Сообщение Залізничники «Запоріжсталі» перейшли на новий вид зв’язку — фото появились сначала на Индустриалка – новости Запорожья.