«Зливи секретів, ракета в хату та “нелегітимний” Зеленський: про що брехали окупанти у Запорізькій області»

Найбільше фейків в телеграм-каналах колаборантів Запорізької області стосувалися звинувачень ЗСУ у обстрілах окупованих міст та селищ, виправдання ударів зс рф по житловій забудові, поширення історії про відключення ЗАЕС через дію автоматики, розповіді про «перемоги» російських сил над диверсантами, залучення дітей до військово-патріотичних рухів на ТОТ, введення нових обмежень для українців без російського громадянства, та судилища над українськими полоненими військовими.

При цьому побільшало недостовірної інформації в контексті антиукраїнської риторики та територіальної цілісності після того, як пропаганда почала розказувати про кафедри україністики в вузах, де будуть розказувати про подвиги Бандери та Зеленського. В контексті освіти також поширюють повідомлення про заборону розмовляти на російській та інших мовах нацменшин дітям на перервах та поза школою.

Загалом, минулого тижня 17% усіх фейків були присвячені ЗСУ та знеціненню української армії. В телеграм-каналах тимчасово окупованих територій області педалювалися дописи про затримання «пособників» українського режиму, поширення інформації про те, що підписувати контракти Міноборони планує зі школярами, а також маніпулювали на темі створення так званої «міжнародної асоціації фактчекінгу» зі ініціативою Кремля.

Ще по 16% фейків стосувалися просування ідеології Росії та діяльності російської армії. На фейки про економіку припало 12% дописів, а на соціальну тематику ще 5% дописів. Колаборанти продовжили маніпулювати темою Запорізької АЕС та намагалися знову згущувати фарби щодо цілей російської ракети середньої дальності «Орєшнік». Окрім цього, в телеграм-каналах окупаційної влади поширювали дезінформацію про розкішне життя українських можновладців та тотальні зміни на краще на окупованих територіях.

За досліджуваний період трохи змінилася і картина головних маніпуляторів і фейкометів регіону. Минулого тижня лідером з маніпуляцій став телеграм-канал «Наш Энергодар» з 14% недостовірної інформації. Друге місце посів окупаційний телеграм-канал «Токмак Сегодня» з 13% маніпуляцій, а третє місце належить однойменному каналу так званого очільника комісії з питань «суверенітету, патріотичних проектів та підтримки ветеранів громадської палати РФ Володимира Рогова. Тут ми зафіксували 11% публікацій, що покликані вводити в оману населення тимчасово окупованих територій Запорізької області за її межами. “Запорожский вестник” минулого тижня опублікувала 10% дописів, які містили маніпуляції, а «Типичная Акимовка» обмежилася 9 %.

Найбільше ж фейків цього тижня продукував також телеграм-канал “Токмак Сегодня ” (7%). В топі фейкометів стабільно залишається і телеграм-канал «Евгений Балицкий» – протягом тижня він також опублікував 6% фейків. Третю позицію з 3% фейків посідає “Запорожский Вестник”, а на четвертому місці опинився «Владимир Рогов» з 2% фейків.

Всього ж в телеграм-каналах було виявлено 49 маніпуляцій (або 9% від загальної кількості дописів в усіх проаналізованих телеграм-каналах) і 15 фейків (2% від загальної кількості дописів в телеграм-каналах). У порівнянні з минулим тижнем кількість маніпуляцій зросла на 10%. Такими стали результати моніторингу 10 телеграм-каналів колаборантів, які розповсюджують інформацію на і щодо тимчасово окупованих територій Запорізької області. *

Фейк про передачу секретної інформації ворогу в українській армії

«Кількість випадків передачі секретної інформації українськими військовими зросла у 12 разів!» — таким гучним заголовком російські Telegram-канали намагаються дискредитувати українську армію. Ба більше, вони посилаються на авторитетний Інститут вивчення війни (ISW), який нібито оприлюднив відео з такими «висновками».

Окупаційний канал «Токмак Сегодня» з посиланням на “Воєнный обозреватель” опублікував повідомлення про те, що українські військові «передають секретну інформацію» ворогу й роблять це «безкоштовно», сподіваючись на привілеї після війни.

“Среди украинских военных в 12 раз возросло количество случаев передачи секретной информации российской стороне. Это лишь те случаи, которые удалось доказать. По информации ISW, за последние две недели резко участились случаи передачи украинскими военными стратегической информации российской стороне. При этом, если раньше сдача позиций под удары происходили за деньги, то теперь украинские офицеры это делают бесплатно – в надежде получить привилегии после войны”, — зазначає телеграм-канал.

Насправді ISW не робив жодних заяв про «масову зраду» українських військових. Перевірка офіційних ресурсів ISW (вебсайт,YouTube-канал) показала, що жодного відео про «12-разове зростання зради» там немає. Інформація про це вигадана.

Формулювання «у 12 разів більше» – класичний пропагандистський прийом. Немає конкретних цифр: збільшення з одного до дванадцяти – це теж «у 12 разів», але значить воно мало.

Пропагандисти пишуть, що військові «здають стратегічну інформацію». Але в тексті йдеться про розташування позицій. Це тактичні, а не стратегічні дані. Справжні аналітики ISW ніколи б не допустили такої помилки.

Видання "Фарватер Схід" порівняло цей ролик з офіційними матеріалами ISW та виявили кілька ключових відмінностей:

  • У відео використані кадри, які раніше публікувалися на dev.ua, 24tv.ua та інших ресурсах. Справжні аналітичні відео ISW містять унікальні візуальні матеріали.

  • Усі відео ISW мають професійний голосовий супровід. Тут його немає — лише текст та стокові картинки.
  • Примітивні ефекти типу збільшення або зменшення зображень. В оригінальних матеріалах ISW завжди якісна графіка та структурований відеоконтент.

Мета таких фейків очевидна: дискредитувати українську армію: створити враження, ніби військові зневірилися та зраджують свою країну та водночас з цим підняти бойовий дух росіян: показати, що «Україна розвалюється зсередини».

Фейк про українську військовослужбовицю, яка нібито під час збиття ракети залишала людей без будинку

У телеграм-каналах представників окупаційної влади та в соцмережах, зокрема через акаунт у X (Twitter), поширюють неправдиве твердження, що військовослужбовиця ЗСУ Наталія Грабарчук нібито влучила з ПЗРК «Ігла» не по російській ракеті, а по житловому будинку, залишивши людей без житла.

Так, окупаційний телеграм-канал “Токмак Сегодня” поширив два скріни щодо Наталії Грабарчук, яка знищила крилату ракету з ПЗРК «Ігла» під час свого першого бойового пуску. На одному з соцмережі Х зазначається про те, що військовослужбовиці вдалося перехопити ворожу ракету під час однієї з наймасованіших атак по Україні. В цивільному житті жінка була вихователькою дитячого садочку і це був її перший бойовий пуск. На другому скріншоті невідомий користувач з ніком «KharkovUkraine» каже, що ППОшниця нібито в цей час не ракету перехопила, а зруйнувала будинок його родичів

“Женщина, которая стреляла из ПЗРК по руснявой крылатой ракете на видео, вместо ракеты попала в дом наших родственников, остался целым только сарай и туалет на улице», – зазначається на скріні.

Це – відверта брехня. Повітряні сили України офіційно підтвердили, що 17 листопада Наталія Грабарчук успішно знищила російську крилату ракету під час свого першого бойового пуску з ПЗРК «Ігла»

Жодних доказів про зруйнований будинок немає ніде, окрім цього скріншоті. На ньому користувач додав фото сумок з речами. Зворотний пошук по фото демонструє, що фото вперше його опублікували понад 10 років тому, а речі належать так званим біженцям з окупованого росіянами Донбасу, яких оселили у селі Шмаково Курганської області РФ.

Щодо фігури Грабарчук, то вона пройшла 5-місячний курс підготовки в навчальному центрі, де опанувала різні типи ПЗРК, і зараз є стрільцем-зенітником у складі Галицько-Волинської бригади повітряного командування «Захід». До служби в армії Наталія справді працювала вихователькою у дитячому садочку, а тепер захищає українське небо

Акаунт у X, який розповсюдив цю неправдиву інформацію, вже неодноразово публікував дезінформаційні матеріали, намагаючись видавати себе за український ресурс, проте систематично поширює наративи російської пропаганди.

Маніпуляції навколо президентських виборів в Україні

Окупаційні телеграм-канали та російські джерела поширюють тезу, що в Україні нібито навмисно не вводять «стан війни», щоб уникнути виборів і зберегти владу. Це твердження є фейковим.

Так, окупаційний телеграм-канал “Запорожский Вестник” опублікував допис, де стверджується, що в Україні нелегітимно вирішили не проводити вибори, оскільки юридично в Україні війни немає, а є лише воєнний стан, який подовжує сам Зеленський.

“От Украины никто в мире не требует выборов. Но у нас есть некоторые люди, проголодавшиеся к власти настолько, что хотят борьбы внутри Украины больше, чем ради нее, — Зеленский. Такими словами нелегитимный президент Украины начал разбрасываться после представления украинскому народу «Плана стійкості из 10 пунктов». Якобы, конституция и закон не разрешают проводить выборы в военное время. Только вот незадача: юридически на Украине войны нет — у них военное положение, которое каждые 90 дней продлевает пан Зеленский”, – пише телеграм-канал.

Насправді відповідно до українського законодавства, зокрема статті 19 Закону «Про правовий режим воєнного стану», проведення виборів під час воєнного стану заборонене.

«Стан війни» в міжнародному праві є формальністю для дипломатичних відносин, тоді як «воєнний стан» регулює внутрішні правові процеси під час збройної агресії.

Конституція України чітко регламентує, що обмеження виборчих прав під час воєнного стану є правомірним заходом для захисту державності.

Чому вибори зараз неможливі?

Безпекові ризики: Виборчі дільниці можуть стати об'єктами атак, а організувати захист кожної дільниці в умовах повномасштабної війни практично неможливо.

Технічні труднощі: Мільйони українців за кордоном та в зоні бойових дій не зможуть взяти участь у виборах, що порушить принцип рівності доступу до голосування.

Фінансові обмеження: Вибори потребують значних бюджетних витрат, які критично важливі для оборони країни.

Всі політичні сили України, включаючи парламентські фракції, громадські організації та правозахисні ініціативи, підтримують відтермінування виборів до закінчення війни.

В Центрі стратегічних комунікацій зазначають, що подібні інформаційні вкиди є частиною російської дезінформаційної кампанії, що спрямована на підрив довіри до української влади та дискредитацію України перед міжнародними партнерами.

Нагадаємо, що голова партії «Слуга Народу» Олена Шуляк заявила, що ще у 2023 році всі фракції парламенту домовилися провести вибори через шість місяців після завершення воєнного стану. Нещодавно президент Володимир Зеленський казав, що це можливо лише за 90 днів після його закінчення.

Президент України Володимир Зеленський 15 квітня подав до Верховної Ради проєкти законів про "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" та "Про продовження строку проведення загальної мобілізації". Згідно з документами, воєнний стан та мобілізація будуть продовжені з 9 травня 2025 року на 90 днів до 6 серпня.

Джерело: 061.ua