Рибний гігант із Запоріжжя: історія успіху Klion Group, виробництво і виклики під час війни

Компанія Klion Group, що заснована і має всі виробничі потужності у Запоріжжі, є одним з найбільших українських імпортерів риби і морепродуктів, що забезпечує повний цикл: від відбору першокласної сировини, переробки до реалізації готової продукції. Ми побували на підприємстві та побачили на власні очі, як відбувається процес виготовлення продукції, яку споживають під брендом Veladis в Україні та інших країнах світу, а також дізналися з якими основними проблемами стикаються представники бізнесу у Запоріжжі.

Від радянського заводу до міжнародної компанії: історія успіху Klion Group

Klion Group з’явилася на мапі України у грудні 2005 року. У Запоріжжі ще з радянських часів працювало підприємство “Запоріжриба”. Група підприємців прийняла рішення викупити цей завод та за рахунок кредитних коштів провели реконструкцію, оновили обладнання.

“За останні 15 років ми побудували сучасний завод, “начинили” його новітніми лініями виробництва. Для порівняння – у радянські часи завод мав змогу випускати 50 тонн продукції на місяць, а наші потужності при роботі в три зміни дозволяють випускати в місяць 2500 тонн. За рахунок автоматизації процесів, правильно побудованій логістиці нам вдалося збільшити об’єми виробництва в 50 разів. Ми є міжнародною компанією, у нас є своє представництво у Грузії, також є свої судна в Уругваї. Україна є для нас основним ринком збуту з найбільшим об’ємом” – каже генеральний директор підприємства Сергій Кардаш.

Компанія в Уругваї основну частину продукції експортує в Україну, а частину – в Китай. Там вони переробляють рибу, кальмари та продають в Європу.

До війни запорізьке підприємство працювало над тим, щоб реалізувати інвестиційний проєкт по будівництву заводу за принципом такого, що працює в Китаї, щоб створити певний хаб для Європи, бо з України могли б вдвічі швидше доставляти товар з меншими витратами.

На сьогодні Klion Group під маркою Veladis випускає понад 250 найменувань продукції в трьох виробничих цехах заводу. Щомісяця тут виробляють до 800 тонн готової продукції – це морожена і свіжа риба, пресерви з риби та морепродуктів, ікра, пасти, консерви, фарші, рибні бургери і палички, лососева ікра та різноманіття інших продуктів.

“Ми розвиваємо власну мережу роздрібної торгівлі в Запоріжжі, Дніпрі та Києві, а також потенційно розглядаємо відкриття магазинів в Полтаві, Черкасах та Кривому Розі”, – пояснює Сергій Кардаш.

Технологічний процес на максимум: як на заводі обробляють, фасують та перевіряють якість риби

“Ось тут ви можете побачити нашу лінію, що займається обробкою лосося. Ми її придбали ще до повномасштабного вторгнення і планувалося, що в січні 2022 року мали б приїхати спеціалісти з налаштування обладнання, але війна змінила всі плани. Ми зараз з вами знаходимося на самому початку технологічного процесу цього цеху. Тут у нас є склади зберігання з температурою 20-22 градуси морозу. Ось тут приймальна рама – охолоджена чи заморожена риба, в залежності від виробничого завдання потрапляє на цю ділянку. За необхідністю саме тут проводять процедуру дефростації, тобто заморожену рибу поміщають у спеціальну ванну з певними розчинами, що забезпечує оптимальні умови для розморожування з вирівнюванням температури. Це дозволяє м’яким способом довести рибу з мінус 22 градусів до мінус 3. Після цього риба вже їде на ділянку обробки”, – розповідає директор виробничого департаменту Володимир Манойло.

Перший цех складається з трьох ділянок – автоматичної лінії обробки червоної риби з Норвегії, що дозволяє переробити 16 тонн за 8 годин. Поруч знаходиться лінія обробки білої риби, де працюють штатні працівники. На обробку однієї риби тут у робітників в середньому йде 15 секунд на те, щоб розділити рибу на два філе та прибрати відходи. Третя ділянка – заморозка та фасовка по різним лініям в залежності від замовлень. Тут здатні обробляти 1,5 тисячі тонн на місяць.

В сусідньому приміщенні знаходиться апарат упаковки типу Skin Pack. Тут же сортують філе по розмірам з пакуванням.

Ми проходимо через цех готової продукції. В ньому також знаходяться морозильні склади. У відділенні посолу щонайменше троє діб солять рибу та морепродукти у спеціальних контейнерах. Після посолу все відправляється на фасувальні лінії, де рибу поміщають або в пластикову тару, або в скляні баночки.

На підприємстві також є ділянка копчення, кімната підготовки консервної продукції та ікри. Найбільш складною технологічно є ділянка з соусами та пастами. Сам соус готується автоматично, проте певні інгредієнти додає оператор. Рецептуру кожного соусу може змінювати лише головний технолог.

“Тут готова закатана банка перевіряється на вакуум. Спеціальний датчик перевіряє вгнутість кришки. Якщо є якась невідповідність – він відкидає цю банку у бік. На іншій лінії є машина, яка перевіряє вагу кожної банки і якщо дозація була неповна, то машина все зважує і за таким же принципом відкидає до оператора. Тут у нас наноситься дата та поклейка етикетки. Так ми отримаємо готовий продукт”, – зазначають в Klion Group.

Дефіцит кадрів – найбільша складність для місцевого бізнесу у Запоріжжі

Підприємство має на сьогодні 16 торгових точок в трьох містах України – Запоріжжі, Дніпрі та Києві. Мало хто знає, але кожна 5-та риба, яку ви бачите на прилавках торгових точок України була привезена саме запорізькою компанією.

Проте найбільша складність для роботи бізнесу у Запоріжжі – це дефіцит кадрів. Генеральний директор Klion Group Сергій Кардаш пояснює, що у нього на підприємстві вакантними є до 50% посад. Якби вистачало людей, то підприємство мало б змогу працювати на повну потужність – у три зміни та випускати до 2,5 тисяч тонн продукції на місяць, що покривало б усі експортні замовлення.

“Одна з наших головних проблем – це кадри. Частина співробітників, зокрема, чоловіків, пішла на війну. При кожному “прильоті” ми маємо хвилю звільнень, бо багато людей виїжджає. Дуже важко виконувати оперативну діяльність”, – зазначає Сергій Кардаш.

На сьогодні Klion Group є одним з 53 товаровиробників, що доєдналися до програми «Національний кешбек» у Запорізькій області. Програма спрямована на стимулювання споживачів купувати українську продукцію, а за це отримувати до 10% повернення коштів за покупку. Українські виробники, як учасники програми, за рахунок цього мають можливість отримувати трохи більше прибутку.

“Ми дуже пишаємось такими великими підприємствами, які зараз в умовах війни продовжують працювати, утримувати свої колективи, сплачувати податки, допомагати Збройним силам України. Klion Group – це півтори тисячі робочих місць у Запоріжжі, 700 мільйонів гривень податків щороку, і, безумовно, це допомога Збройним силам України. 10 мільйонів гривень – це останні цифри, які компанія надала на підтримку наших Сил оборони. Ми вдячні, що такі великі національні виробники є”, – зазначила секретар міської ради Регіна Харченко під час зустрічі з топ-менеджментом підприємства.

Джерело: 061.ua